Chladnější rána i večery, slunce zářící z o poznání menší výšky a s nižší intenzitou než před pár týdny, četnější a hustší mlhy. I když září přineslo pár tropických dnů, to, že se podzim nezadržitelně blíží, popřít nemohlo. Jak zahrádku připravit na zimu?
Četné letní deště vám možná ušetřily práci se zaléváním a půda byla po předešlých suchách doslova vyprahlá. Ať tak či tak, tyto více či méně idylické časy skončily, my se chtě nechtě pomalu loučíme s letními teplotami a podáváme na uvítání ruku podzimu, který již (a nikoliv pomalu) klepe na dveře. Jaké úkony provést na zahrádce?
1. Zazimujte
Některé rostlinky by zimu venku nepřežily – ty choulostivější kusy proto přeneste do světlých místností, kde je mráz nebude ohrožovat. Poté, co je dostanete dovnitř, je nezapomeňte seříznout. Méně choulostivé rostliny můžete před mrazem ochránit netkanou textilií. Použijte je až když přijdou výraznější mrazy, jinak byste jejich prostřednictvím mohli nechtěně poskytnout útočiště mnohým škůdcům.
2. Často zalévejte
V zimním období sice zelené části rostlin vodu neustále odpařují, ale protože je země zmrzlá, kořeny ji nemohou přijímat. Proto je důležité dodat jim dostatek vláhy ještě předtím, než teploty klesnou. Taková péče může rostlinkám pomoci přečkat náročnou zimu, proto je nezapomínejte během podzimu hojně a často zalévat (ale ne přelévat).
3. Postarejte se o záhonky
Poté, co sklidíte poslední plody, záhonky pečlivě zryjte a využijte k tomu i drobné zbytky rostlin. Celou zahrádku také zbavte plevele, abyste po zimě přišli „do čistého“.
Konec léta se blíží. Ať žije léto!
4. Sázejte
Podzim ale není jen časem sklizně a zazimování. Jsou zde i plodiny, které se právě na podzim vyplatí sázet! To se týká růží, cibulovin, bobulovin a ovocných stromků.
5. Stříhejte
Růžím umožní dobře přezimovat podzimní sestřih. Právě nyní na něj přichází ten pravý čas.
6. Připravte trávník
Před blížící se zimou byste měli naposledy pořádně posekat trávník. Navzdory tomu, jak jste jinak zvyklí, by to ale nemělo být příliš blízko u země. Další krokem k zazimování je ochrana proti plísním, které jej mohou vlivem chladu, nízkých teplot a vlhka napadnout – s tím pomůže kompost proházený přes síto.
7. Stáhněte všechno listí
I další úkon by se dal zařadit k těm, které spadají pod podzimní péči o trávník. S podzimem je nedílně spjato i pestrobarevné listí, které padá ze stromů. Pokud zanedbáváte jeho shrabávání, kupí se a když hodně prší, vlhne a hnije, což trávníku neprospívá. Shrabávejte jej proto pravidelně a ukládejte jej na kompost (kromě listí z ořešáku, které obsahuje řadu škodlivin).
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock