Ratanový nábytek je dlouhodobě oblíbený, hodí se všude a snadno se kombinuje. Největší výhodou ratanu je jednoznačně jeho obdivuhodná ohebnost. Pod vlivem horké páry se formuje do nejrůznějších originálních tvarů, které se nemění ani po vychladnutí, což poskytuje široké spektrum různých a originálních designů nábytku.
Ratan si skvěle rozumí s dalšími přírodními materiály, jako je například dřevo. Co se týká doplňků, hodí se len, plátno, okrasné traviny, a jakékoli zemité barvy. Bát se nemusíte ani kombinace s mramorem. Přemýšlíte o pořízení ratanového nábytku? Pak se možná bude hodit pár informací.
Co je ratan a odkud pochází?
Ratanový nábytek má dlouhou historii, používal se už ve starém Egyptě, a do Evropy se dostal přibližně v 16. století. Ratan je původem z Indonésie, odkud pochází asi 80 % jeho světové produkce. Nezpracovaný ratan roste v deštných pralesech v podobě lián. Šlahouny ratanu mohou svou délkou přesahovat až 100 metrů, po celé své délce si však zachovávají stejný průměr. Liány se vysuší a poté splétají. Vyrábí se z nich nábytek a další příslušenství do domácnosti. Ratanové výrobky se kdysi v menší míře vyráběly i u nás, postupně se však od výroby upustilo. Přírodní ratan má i svou alternativu v podobě umělého ratanu, který se s oblibou využívá do venkovních prostor, kde přírodnímu ratanu hrozí poškození vlivem počasí.
Výhody a nevýhody pravého přírodního ratanu
Pravý ratan je ohebný, lehký a odolný, hodí se do přírodně laděných interiérů, ve kterých podtrhne kouzlo spojení s přírodou. Nesvědčí mu však nepříznivé povětrnostní podmínky, proto se nábytek z pravého ratanu hodí spíše do interiéru. Ratanový nábytek nebo celé ratanové sestavy se však nejvíc hodí do zimní zahrady. Venku po zmoknutí bývá často napaden plísněmi. Řešením může být také přikrývání plachtou. Ratan je často mylně zaměňován za bambus, ale jeho vlastnosti jsou zcela odlišné. Stonky ratanu jsou silné a vláknité, což mu dodává pevnost a odolnost, ale zároveň je dostatečně flexibilní, aby se dal formovat do různých tvarů.
Jak pečovat o různé druhy přírodního ratanu?
Stylový nábytek si můžete pořídit z ratanu přírodního loupaného, neloupaného, dokonce i z ratanu umělého. Pokud však chcete mít přírodní ratanový nábytek dlouho jako nový, měli byste o něj správně pečovat. Nábytek z přírodního ratanu loupaného je vhodný do interiéru, ale nesvědčí mu například blízkost topení a intenzivní sluneční svit, může tak docházet k vysychání a změně odstínu barvy. Vhodné není ani vlhké prostředí. Ratanový nábytek z neloupaného ratanu je vhodnější k využití venku, ale ani ten není úplně odolný. Nedoporučuje se vystavovat jej častému dešti nebo prudkému slunci. Po sezóně je vhodné nábytek z přírodního ratanu uložit na suché místo, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Pokud jde o pravidelnou údržbu, pro nábytek z přírodního ratanu je dostačující otřít jej vlhkým hadříkem nebo prachovkou. Není nutné používat žádná speciální leštidla. Loupaný ratan bývá již namořený do různých odstínů, v interiéru pak nevyžaduje žádnou zásadní péči. Neloupaný ratan bývá natřený bezbarvým lakem a díky tomu je odolný i vůči venkovnímu prostředí. Narušený nátěr je možné lehce obrousit a přelakovat bezbarvým lakem na dřevo.
Umělý ratan
Z umělého ratanu si můžete pořídit jednotlivé kousky nábytku i celé zahradní sety. Je lehký, nenáročný na údržbu a odolný vůči počasí a povětrnostním podmínkám. Nic se mu nestane, ani když jej zapomenete uložit dovnitř. Nevybledne vlivem slunce, ane nezplesniví po dešti. Je recyklovatelný a na rozdíl od pravého ratanu se neloupe ani nepraská. Zahradní nábytek z umělého ratanu je ve většině případů k nerozeznání od pravého, uspokojí tak i náročnější zákazníky.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock