Příprava zahrady na příchod podzimu je důležitá, chceme přece, aby naše rostliny přežily chladnější období a aby zahrada byla v dobré kondici i v příští sezóně. Na přelomu léta a podzimu tak na nás, jako na poctivé zahrádkáře, čeká spousta práce. Je třeba postarat se o trávník, sklidit ovoce, zasadit cibuloviny a v neposlední řadě se nachystat na zazimování zahrady.
Příprava zahrady na podzim je důležitým krokem pro udržení zdravých rostlin a také pro celkově úspěšný zahradnický rok. Každá zahrada je trochu jiná, proto si dejte pozor na potřeby konkrétních rostlin a přizpůsobte jim svou péči. Zima je sice ještě daleko, ale s koncem prázdnin už není od věci myslet na přípravu na chladné měsíce. Ze všeho nejdřív se zbavte všech rostlin, které už dál neporostou. Skliďte úrodu, a jakmile začnou rostliny, například rajčata, schnout a vadnout, bude na čase je začít odstraňovat. Zbavte se všech zbývajících částí, ale i větví a listů.
Včasná péče o rostliny a dřeviny
Odstraňte uschlé listy, trávu a ostatní organické materiály. To zabrání hnízdění škůdců a chorob, které by se mohly v těchto zbytcích ukrývat. Prohlédněte rostliny i dřeviny a ořežte odumřelé nebo poškozené větve. To pomůže zlepšit jejich zdraví a tvar. Zahradu zbavte veškerého plevele, který může škodit vašim rostlinám a připravovat je o vláhu i o živiny. Pokud chcete před zimou posílit kořenový systém rostlin, můžete použít hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podporují tvorbu kořenů a zlepšují odolnost rostlin proti chladu. Některé rostliny potřebují i v zimě pravidelné zalévání. Ujistěte se, že jsou dobře zavlažovány před tím, než přijdou první mrazy.
Provzdušnění půdy
Pro usnadnění práce si pořiďte kultivátor a po sklizni zryjte všechny záhony, tím je provzdušníte a prokypříte. Na zrytém pozemku se navíc výrazně sníží výpar vody, zrytá půda také lépe přijímá vodu z podzimních a zimních srážek.
Mulčování zahrady
Mulčování zahrady vrstvou organického mulče (listí, sláma, kompost) pomáhá udržovat vlhkost a izolovat rostliny před mrazem. Pokud budete do půdy zapracovávat hnojivo, kompost či hnůj, je vhodné použít vidle nebo kultivátor. Hnojivo použijte takové, které se má aplikovat na podzim. Použití kompostu a hnoje spolu s hnojivem dodá půdě nejen lepší strukturu, ale také spoustu živin a mikroorganismů, které jsou v půdě žádoucí. Půda potřebuje dusík, fosfor i draslík.
Přesazování a ochrana rostlin
Podzim je vhodný čas na přesazování nebo dělení rostlin. To umožní rostlinám přizpůsobit se novým podmínkám a mít více místa pro růst. Pokud máte citlivé rostliny, které by nemusely zimu přežít venku, bude vhodný jejich přesun dovnitř. Další možností je jejich překrytí ochranným materiálem. Pokud máte rostliny, které tvoří semena, můžete si je nasbírat k dalšímu výsevu. Ujistěte se, že jsou zralá, suchá a nepoškozená, než je uložíte.
Po skončení sezóny také důkladně očistěte, případně opravte a důkladně zabezpečte své zahradní nářadí, aby bylo připraveno na další rok.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock