Rána jsou znatelně chladnější a dny jsou čím dál kratší, s koncem léta a příchodem podzimu bude třeba připravit nejen sebe, ale i zahradu na další období. Pro zahrádkáře to neznamená nic míň než spoustu práce. S podzimem nastává po dnech letní hojnosti klidové období, na které se musí připravit rostliny, půda i stromy.
Ještě dozrávají některé druhy ovoce i zeleniny, kvetou růže a některé okrasné keře, dokvétají poslední letničky a podzimní trvalky jsem v plném rozkvětu. Přípravu zahrady na podzimní období už není třeba odkládat.
Sběr poslední úrody
Je čas na sběr zralého ovoce a zeleniny, co můžete, ihned zpracujte, zbytek uložte do lednice nebo například do chladného sklepa. Sklidit byste měli včas, a to ještě před příchodem zimy, jinak můžete o zralé plody zbytečně přijít. Popadané shnilé plody dělají na zahradě nepořádek, a navíc podporují množení škůdců, proto s jejich sklizní příliš neotálejte. Ovocné stromy si poté zaslouží důkladnou kontrolu a případně ošetření. Péči potřebují i okrasné dřeviny, zejména kvůli prvním mrazíkům, které už se leckde objevují.
Likvidace odkvetlých rostlin a mulčování
V tomto období se můžete také pustit do likvidace již odumřelých částí rostlin, které jsou již dávno po odkvětu. Díky tomu se zabrání i šíření nežádoucích chorob a škůdců. Právě odumřelé stonky a listy bývají jejich častým úkrytem. Vhodné je v tuto dobu také mulčování. Záhony pokryté mulčem si udrží stálou vlhkost i teplotu. Zároveň také díky mulči zabráníme zbytečnému prorůstání plevele, ochráníme kořeny před případným mrazem a pomůžete postupnému rozkládání organické hmoty. Jako mulč můžeme použít nejen mulčovací kůru, ale třeba také listí nebo i štěrk.
Podzimní péče o trávník
Na konci září a v průběhu října nezapomínejte na péči o okrasný trávník, který nyní už téměř každoročně trpí suchým a horkým počasím. Na podzim už teploty klesají a jsou častější i srážky, které jsou pro dobrou kondici trávníku nezbytné. Než přijdou první přízemní mrazy, měli bychom stihnout vertikutaci, při níž z trávníku odstraníme velkou část odumřelé hmoty, která se v porostu během léta nahromadila. Poté můžeme trávníku dopřát i podzimní rozpustné hnojivo. Během podzimu pak také pravidelně odstraňujeme spadané listí.
Poslední hnojení a omezení zalévání
Na konci léta a začátkem podzimu je vhodné provést ještě poslední hnojení rostlin před obdobím vegetačního klidu. K tomu se budou hodit prostředky s vysokým obsahem draslíku, který je důležitý právě pro zdravý růst, a také s dostatečným množstvím fosforu, který posílí kořenový systém a připraví ho na zimní období. Podzimní hnojení pomůže rostlinám přečkat zimu a zároveň podpoří kvetení v další.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock