Sluneční paprsky zapadajícího slunce dokáží ukázat i to, co běžně nevidíme nebo vidět nechceme. Co je vlastně složením všudypřítomného prachu, proč se u nás doma i jinde pravidelně usazuje a co proti němu dělat?
Prach je náš stálý a nezvaný host, jehož přítomnost a množství sice můžeme eliminovat, ale nikdy se ho nezbavíme docela. Vytváří se neustále a je všude. Jeho větší množství může při zvíření velmi škodit, zejména pak alergikům.
Co všechno tvoří prach?
Prach je tvořen z valné části našimi odpadlými kožními buňkami, zbytky vlasů, a dále pak odumřelými kožními buňkami a chlupy našich domácích mazlíčků. Na jeho složení se dále podílejí i zbytky jídla a vláken z oblečení, záclon, lůžkovin či koberců, popel z cigaret, pyl z rostlin nebo také plísně. Organická část prachu představuje stravu pro domácí roztoče, kteří vylučují enzymy pro trávení prachových částic. Tyto enzymy s výkaly roztočů jsou další podstatnou složku prachu, která má u mnoha lidí.za následek vyvolání alergií.
Druhy prachu – prach na pracovištích a v obchodech
K běžným druhům prachu dále patří papírový prach, který se vyskytuje zejména na poštách a v papírnictvích, dále pak cementový prach na staveništích, různé druhy prachu v přístavech, překladištích a skladech s různými typy zboží, prach z brambor a dalších druhů zeleniny, z mouky, zrní, cukru, tabáku, sušených potravin, kávy a čaje, pilin či sazí, ale také prach z tonerů do kopírovacích strojů a tiskáren. Nebezpečný je toxický prach, který obvykle vznikne při práci s toxickými látkami, jako jsou například chemikálie obsahující olovo, rtuť, chrom nebo toxické organické látky. Při vdechnutí mohou poškodit plíce nebo se dostat do krevního oběhu. Hořlavý prach není běžný, pohybuje se vzduchem v obláčcích a může se snadno vznítit, vyvolat okamžitý požár nebo výbuch. Po výbuchu se hořlavý prach může rozlétnout do okolí a zvýšit riziko vážného požáru.
Interiér pro alergika je třeba vybírat s rozmyslem
Jak se konečně zbavit prachu?
Prach v domácnosti je třeba udržovat na minimu, zvláště tam, kde žijí alergici nebo lidé s respiračními problémy. Výskyt prachu může u těchto lidí zhoršovat zdravotní stav a vyvolávat alergické reakce. Co tedy pomůže? Nic zázračného nečekejte, nejlepší v boji s prachem je zkrátka a dobře pravidelný úklid. Koberce minimálně jednou týdně vyluxujte, jednou týdně měňte i povlečení, protože ačkoli se to nezdá, nejvíc prachu se shromažďuje právě v posteli a lůžkovinách. Prach z nábytku a všech ploch pravidelně utírejte, nezapomínejte ani na oplachování listů pokojových rostlin. Vyhněte se „lapačům prachu“ v podobě přeplněných polic nejrůznějšími dekoračními předměty, plyšáky, umělými květinami a podobně. Čím méně je doma zbytečností, tím snazší je úklid a výsledkem je méně prachu.
Čističky vzduchu v boji proti prachu
Velkým pomocníkem v boji proti prachu je bezpochyby také čistička vzduchu. Ta je nakonec daleko efektivnější než vy, byť neustále v pohotovosti s prachovkou a mopem. Zbaví vás nejen prachu, ale i jiných nečistot a v neposlední řadě také zápachu. Čistička vzduchu je vybavena důmyslnou soustavou filtrů. Jde o elektrický přístroj, který ze vzduchu odstraňuje různé druhy nečistot, jako jsou alergeny, prach, kouř, jedovaté chemické látky, bakterie nebo viry. Čističky vzduchu jsou zaměřené především na nečistoty, které mohou mít neblahý vliv na zdraví člověka. Díky nim je naprosté minimum prachu a škodlivých částic ve vzduchu, který doma běžně dýcháme. Je vhodná především pro alergiky, atopiky, astmatiky, ale i děti, seniory a osoby s oslabenou imunitou.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock