Zatlouct do zdi hřebík a pověsit obrázek nebo dokonce vymalovat může být problém, pokud bydlíte v pronájmu. Pronajímání bytu s sebou většinou nese jednoduché pravidlo. Byt musíte vzít tak jak je, aniž byste mohli plánovat výraznější úpravy, měnit vybavení nebo dokonce dispozice bytu. Na tohle všechno budete nutně potřebovat souhlas majitele nemovitosti, kterou si pronajímáte.
Pokud si pronajímáte byt nebo dům, nemůžete se chovat, jako byste bydleli ve svém. Je nutné dodržování určitých pravidel. Pronajímáte si cizí majetek a tento majetek byste měli být schopni vrátit majiteli v původním stavu.
Změny provedené v bytě bez souhlasu majitele
Do určité míry se dá předpokládat, že vždy záleží na dohodě. Ta by však měla v každém případě předcházet jakýmkoli změnám, které se v pronajatém bytě rozhodnete provést. Zároveň je vhodné každou takovou dohodu vyhotovit písemně. Pokud například nějakou místnost kompletně přestavíte nebo třeba vyměníte umyvadlo v koupelně, po skončení nájemní smlouvy po vás bude majitel bytu požadovat, abyste vše uvedli do původního stavu. Pokud to již nebude možné, může požadovat finanční náhradu. To samé se může stát, pokud půjde třeba jen o vámi zakoupený nábytek nebo vybavení kuchyně. Majitel bytu není povinen odkoupit od vás při odchodu z bytu například sedačku, kterou jste v dobré víře vyměnili za starou, která byla původně v bytě k užívání. Cokoli měnit bez souhlasu majitele se proto obvykle nevyplatí.
Drobné opravy a údržba bytu
Jsou povolené, má je dokonce na starosti právě nájemník. Jde o změny, které souvisí s užíváním bytu dle §2257 občanského zákoníku. Pak také můžete provádět úpravy nemovitosti, díky kterým bude zabráněno vzniku škody nebo další škody. V takovém případě jste jako pronajímatel za stav nemovitosti zodpovědní. Patří sem například oprava podlah, údržba spotřebičů či koupelnového vybavení, opravy vypínačů, zvonku nebo zásuvek. Obecně se do drobných oprav řadí všechny opravy, jejichž náklady nepřesahují jeden tisíc korun. Náročnější a dražší opravy má na starosti pronajímatel, který má povinnost udržovat byt ve stavu způsobilém k užívání. Sem patří například poruchy vodovodu a plynovodu, nefungující topení, rozbitá lednice nebo pračka a podobně.
Pravidla, která platí pro změny provedené při pronájmu bytu
- každá změna je pouze dočasná
- změny lze jednoduše odstranit a byt tak uvést do původního stavu
- se změnami vždy souhlasil majitel bytu
- (nebo) případné provedení změn může být specifikováno v nájemní smlouvě
- (nebo) se změnou souhlasil soud
Povolené změny u dlouhodobých pronájmů
U déle trvajících pronájmů je v praxi běžné, že nájemník provádí změny v bytě. Tedy takové změny, které může uvést do původního stavu. Sem patří například zatlučení hřebíku či skoby do zdi, přestěhování nábytku apod. Pokud jde o rozsáhlejší rekonstrukce nebo stavební úpravy, lze je provádět, jak řečeno výše, jen s jednoznačným souhlasem majitele. Tyto změny bývají uváděny už v nájemní smlouvě, včetně upřesnění finanční spoluúčasti obou stran.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock