Vliv světla na náš organismus je nezpochybnitelný, a ať už nás ovlivňuje v pozitivním nebo negativním smyslu slova, není radno ho ignorovat. Nesprávným svícením si totiž můžeme způsobit mnoho zdravotních problémů, to správné nám může naopak pomoci mnoho takových problémů vyřešit. Modré světlo a jeho vliv je samostatnou kapitolou, především pokud jde o spánek.
Modré světlo se v našich domácnostech už nadobro usídlilo a mnohdy si ani neuvědomujeme, co všechno je vlastně vyzařuje. Zdrojů modrého světla je přitom celá řada a pokud třeba máte problémy s usínáním, bude vhodné je omezit, především v místnostech, jako je ložnice nebo i dětský pokoj.
Zdroje modrého světla
Žijeme ve světě plném displejů a monitorů. Osobní počítače, mobilní telefony, tablety, televize, ale i LED osvětlení. Tomuto světlu, které pro nás není přirozené, jsme obvykle vystaveni většinu času. Obecně se však o modrém světle nedá tvrdit, že je škodlivé. Záleží na jeho spektrálním složení a také na tom, v jakém období během dne na nás svítí. Rostoucí počet výzkumů však jasně naznačuje, že vystavení takovému světlu, a to hlavně ve večerních hodinách, má velmi neblahý vliv na kvalitu našeho spánku. Přirozeně modré světlo ze slunečních paprsků během dne naopak zlepšuje naše mentální schopnosti a reflexy, zvyšuje energii, a to například díky stimulaci tvorby životně důležitého neurotransmiteru serotoninu.
Modré světlo a kvalita našeho spánku
Náš spánek řídí hormon zvaný melatonin. V noci jsou hodnoty melatoninu nejvyšší, protože okolní světelné podmínky dávají mozku signál ke spánku. Svítící telefony, které sledujeme před spaním, nebo třeba usínání u televize patří k faktorům, které mohou tyto signály narušit a negativně tak ovlivnit naši přirozenou hladinu melatoninu. Odborníci se proto shodují v tom, že modrému světlu bychom se měli vyhnout alespoň hodinu a půl před spaním, aby náš spánek měl potřebnou kvalitu. Nekvalitní spánek nebo jeho nedostatek má úzkou souvislost mimo jiné se vznikem depresí, úzkostných stavů a migrén.
Jak eliminovat modré světlo v domácnosti?
Zkuste se vyhnout elektronice vyzařující modré světlo především v ložnici. Zvykněte si také nepoužívat mobilní telefon jako formu relaxování před spaním, k tomu daleko lépe poslouží knížka, nebo třeba uklidňující hudba do sluchátek. V současnosti prodávaná elektronika už zpravidla počítá s možností potlačení modrého světla, tato funkce je běžná jak u počítačů, tak u telefonů. Nezapomínejme ani na displeje jiných domácích spotřebičů, které často svítí do noci svými nadměrně zářivými kontrolkami. Stačí je třeba alespoň přelepit folií, která modré světlo blokuje. Váš nekvalitní spánek, podrážděnost i přetrvávající únava může souviset právě se sníženou tvorbou melatoninu v důsledku působení modrého světla. Toto světlo nacházející se ve smartphonech, počítačích i LED osvětleních tak v důsledku ovlivňuje naše celkové zdraví a psychickou pohodu.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock