Dnešní doba přináší nejrůznější způsoby, jak si usnadnit život, ale také jak ušetřit, což se vždycky hodí. V období topné sezóny tak můžeme velmi ocenit především chytré termostaty, díky kterým lze regulovat vytápění v domě nebo v bytě.
Co vlastně chytré termostaty nabízí? Vzhledem k rostoucím cenám energií chceme právě na nich pochopitelně všichni ušetřit. Jeden z nejvýznamnějších způsobů úspory na vytápění je právě použití chytrého termostatu. Ten dokáže znatelně snížit náklady na vytápění.
Co to je a k čemu slouží chytrý termostat?
Termostat je technické zařízení, které dokáže regulovat a udržovat stálou teplotu v uzavřené místnosti. Jde o malý přístroj, na kterém se nastaví požadovaná teplota v místnosti a termostat na základě aktuální teploty v pokoji ovládá kotel, který tuto místnost zásobuje teplem. Jedná se o vylepšenou verzi klasických termostatů sloužících pro regulaci kotle z vytápěných místností. Jejich vylepšení spočívá v celé řadě chytrých funkcí, jako je například možnost nastavení časového plánu vytápění. Co to znamená v praxi? Kotel začne vytápět místnosti na určitou teplotu ráno, poté se po dobu vaší nepřítomnosti v pracovní dny ztlumí na nižší teplotu s tím, že na tu vyšší začne vytápět zase až před vaším příchodem z práce. Topit pak zase přestane večer, než půjdete spát. To však není všechno. Díky chytrému termostatu můžete ovládat teplotu ve vašem domě nebo bytě odkudkoli na dálku. Nastavení a ovládání termostatu je jednoduché, teplotu v domácnosti můžete regulovat přes mobilní aplikaci nebo webovou stránku.
Chytrý termostat a režimy vytápění
Samozřejmostí je pro chytrý termostat celá řada nejrůznějších režimů, které uzpůsobí vytápěcí činnost kotle na specifické situace. Tou je například vaše dlouhodobá nepřítomnost, dovolená a podobně. Termostaty připojitelné k mobilnímu telefonu, přes který je lze ovládat na dálku a v případě nutnosti si tedy doma regulovat teplotu, nejsou v dnešní době ničím výjimečným. Je to přístroj, díky kterému se můžete celý rok cítit doma příjemně pohodlně, a ještě šetřit peníze.
Rady a tipy, jak snížit spotřebu energií na vytápění
Chytré termostaty nejsou pro každou domácnost
Možnost vytápění dle přednastaveného režimu pomocí termostatu je jistě výhodná, není však dost dobře využitelná úplně všude. Je třeba mít v tomto případě přístup ke kompatibilnímu kotli. Například v bytových domech s centrálním vytápěním je třeba využít jinou možnost regulace vytápění. Jednou z možností jsou tzv. chytré termostatické hlavice, které můžete také nastavit na vytápění dle denního režimu, na rozdíl od chytrých termostatů, termostatické hlavice však neovládají kotel, ale pouze radiátory, což znamená, že centrální kotel neustále topí „na plný plyn“. Právě nižší spotřeba je přitom jedním z dalších velkých benefitů chytrých termostatů.
Kam umístit chytrý termostat?
Termostat by měl být umístěn tam, kde nedochází k častým výkyvům teploty. Zcela nevhodné je například umístění v blízkosti vchodových dveří, do předsíně, která bývá chladnější, nebo v kuchyni, kde během vaření teplota vzroste, kotel se následně vypne a ostatní místnosti tak nejsou vytápěné.
Je používání chytrých termostatů bezpečné?
Používání chytrých termostatů by mělo mít pozitivní vliv na úspory energií, někdy se ale v souvislosti s nimi hovoří o rizicích útoku hackerů, některá zařízení také údajně odesílají svému výrobci různá data o provozu vašeho vytápění. Například chytrý termostat může dokonce poznat, jak daleko se nacházíte od domova (na základě dat z vašeho mobilního telefonu) a podle toho přizpůsobí vytápění. Pokud jste v dostatečné blízkosti svého domova, spustí vytápění na požadovanou hodnotu. Pokud se naopak vzdálíte, teplotu sníží a tím redukuje výdaje za vytápění.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock