Dřevo je kus přírody, který nás doprovází při každodenních činnostech, jako je například vaření. Dřevěné nádobí patří neodmyslitelně do našich kuchyní a dřevěná prkénka, vařečky či obracečky jsou tradičními kousky, bez kterých se neobejdeme. Při správné péči nám mohou dlouho a dobře sloužit, je proto dobré vědět, co jim nesvědčí.
Dřevo, i když například několik let pokácené a řádně vyschlé, reaguje na změnu vlhkosti tím, že buď sesychá, nebo se rozpíná a následkem toho pak mění svůj tvar. Dřevo se tak může kroutit a třeba i prasknout. Mírné prasklinky můžeme vyplnit například včelím voskem, většímu poškození je však lepší předcházet.
Dřevo nebo plast?
Je hygieničtější používat v kuchyni dřevo nebo plast? Otázka, na kterou si většina z nás obvykle špatně odpoví, a tak dáváme přednost plastovému náčiní a nádobí v domnění, že otázku lepší hygieny tak máme vyřešenou. Speciálně při úpravě ovoce, zeleniny nebo masa zůstávají na prkénkách a vařečkách zbytky potravin, které se mohou stát zdroji nebezpečných bakterií. Plast je lépe a snadněji omyvatelný, dřevo má však jinou výhodu. Jako organický materiál umí dřevo lépe bojovat s bakteriemi než nádobí plastové, je-li však dřevo poškozené, rozpraskané nebo má mnohé rýhy od nožů, jeho údržba je složitější, protože bakterie se tu mohou usazovat a udržet snadněji.
Dřevěná prkénka a vařečky – co jim škodí?
Nepoužívejte prkénka k sekání, bourání či hrubé naklepávání masa, ale jen k tomu, k čemu bylo určeno, tedy krájení potravin. Dřevěné prkénko, vařečky ani jiné náčiní nikdy nedáváme mýt do myčky na nádobí, dlouhodobě působící horká voda a vysoce agresivní chemické čistící prostředky mohou zbavit prkénko ochranné olejové vrstvy a celkově dřevo poškodit. Dřevěnému nádobí a náčiní škodí i vysoká teplota a přímé sluneční záření, neměli bychom je proto skladovat nebo sušit u zdrojů tepla, jako jsou např. radiátory, sporáky nebo trouby. Na prkénko nepokládejte horké hrnce ani pánve, vlivem prudké změny teploty se dřevo může zkroutit a praskat. Prkénka bychom neměli nechávat dlouho zašpiněná od masa, zeleniny a podobně, hned po skončení práce na něm je třeba je omýt a nechat volně doschnout.
Jak pečovat o dřevěná kuchyňská prkénka
Z prkénka odklidíme co nejdříve zbytky jídla, otřeme je vlhkým hadrem se saponátem, krátce opláchneme horkou vodou a lehce osušíme. Prkénko můžeme i snadno desinfikovat, pomocí otření hadříkem namočeným v čerstvé citronové šťávě či bílém octě. To zbaví prkénko i nežádoucích pachů. Po skončení práce a omytí necháváme prkénko volně doschnout, teprve potom uklidíme, kam patří.
Ošetření prkének olejem
K péči o dřevěná prkénka patří i jejich občasné ošetření olejem. Jejich životnost a odolnost tak prodloužíme. Nejlépe se bude hodit lékařský minerální olej, který je zcela bez chuti, nebo jakýkoliv jedlý rostlinný olej. Prkénko jím natřeme důkladně z obou stran a olej necháme dobře vsáknout do druhého dne. Toto ošetření zajistí prkénku ochrannou bariéru proti vlhkosti a oživí i jeho barvy. Vařečky je zase dobré jednou za čas ponořit do horké vody se sodou, zbavíme je tak snáze nečistot.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock