Rozhodnutí, jestli bydlet v pronájmu nebo si koupit vlastní nemovitost, bývá obvykle těžké. Špatné rozhodnutí vám může nezřídka zkomplikovat život i na dlouhou dobu dopředu, a to jistě nikdo z nás nechce. Rostoucí ceny nemovitostí a stále dražší hypoteční trh často odsuzuje zvláště mladší generace k dlouhodobému pronájmu.
Bydlení ve vlastní nemovitosti se stává v poslední době bezesporu nejvyhledávanější a nejžádanější formou bydlení, velkou překážkou se však může stát nedostatek vlastních financí.
Pronájem – pro a proti
Pod známým pojmem bydlení v pronájmu si můžeme představit bydlení v obecních bytech, kdy je třeba splňovat určité podmínky, ale pak také samozřejmě bydlení v bytech pronajímaných třetí osobou. Toto bydlení v komerčně pronajímaných bytech je relativně snadné sehnat a získat, k ničemu nezavazuje, větší opravy a údržbu má na starosti pronajímatel. Z dlouhodobého hlediska je však po finanční stránce určitě nevýhodné. Nikdy nemáte jistotu do budoucna, jak velký nájem budete platit, rekonstrukci a veškeré větší zásahy můžete provádět jen se souhlasem pronajímatele a v každém případě pochopitelně neinvestujete do svého vlastního majetku, ale do majetku cizí osoby, tedy pronajímatele.
Tradice nájemního bydlení
Vysoké ceny nemovitostí a stále dražší hypotéky nabízí zájemcům o bydlení jednoduché řešení v podobě pronájmu. Hlavně mladší generace tuto možnost hojně využívá, mnoha mladým rodinám bohužel často nezbývá nic jiného než zůstávat v pronájmu, protože nedosáhnou na vlastní bydlení. Není to ale neobvyklý jev a téměř všechny západoevropské země mají vybudovanou spíše tradici nájemního bydlení. Nutnost svůj domov vlastnit je spíše specifikem zemí východní Evropy.
Vlastní bydlení a jeho výhod
Bydlení ve vlastní nemovitosti je bezesporu nejvyhledávanější formou bydlení, často nepřekonatelným omezením je však nedostatek financí. Možností, jak zajistit financování je například hypoteční úvěr. Vyplatí se obrátit na zkušeného finančního poradce. Úroky z hypotečního úvěru jsou odpočitatelnou položkou od základu daně, můžete si tak o tuto položku každoročně snížit daňovou povinnost. Pořizovací náklady na koupi vlastního bydlení jsou sice vyšší, ale se svým majetkem můžete jakkoli nakládat, zatímco náklady za nájem se vám nijak nevrátí. Vlastní nemovitost je stálým nositelem určité hodnoty. Vlastní nemovitost můžete kdykoli prodat nebo pronajmout, čímž získáte další příjem, i když bude nemovitost zatížena hypotékou.
Cena nájmu versus měsíční splátka hypotéky
Porovnávat průměrné ceny bytů a nájmů je možnost, jak uvažovat a vnímat problematiku bydlení, zvažujete-li pronájem nebo vlastní bydlení. Můžete porovnat, jak se bude měsíční splátka hypotéky lišit od měsíčního nájmu. Napříč Českou republikou se ceny liší podle dané lokality, lukrativní oblasti, dopravní dostupnosti, občanské vybavenosti a podobně. Nejdražší pronájmy bytů jsou dle průzkumů pochopitelně v Praze, dále pak v Brně a Olomouci. Levnější nájemné zaplatíte v severních Čechách nebo na severní Moravě.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock