Vánoce jsou zase jednou za námi a ať chceme nebo ne, i tentokrát bude potřeba rozloučit se s největší okrasou bytu a vánoční stromeček odstrojit. Obvykle stromek zdobí náš příbytek do 6. ledna, tedy do svátku Tří králů. Ale co potom s ním? Dá se ještě nějak smysluplně využít, nebo je nezbytné, aby skončil tak neslavně, jako je odložení u popelnic?
Pokud máte doma stromek umělý, tahle každoroční povánoční starost přirozeně odpadá. Stromek se jednoduše odstrojí, uloží do krabice a čeká znovu na svůj čas. Nelze říct, která z těchto dvou možností je lepší, každá má své výhody a nevýhody. Pokud je však pro vás samozřejmostí živý stromek, nebo jej kupujete kvůli dětem, seznamte se spolu s námi s možnostmi, jak s ním po novém roce efektivně naložit.
Svozy vánočních stromků
Města organizují svozy odložených vánočních stromků, trvající obvykle od ledna až do konce února. Nejběžnější proto bývá donést odstrojený stromek ke kontejnerům na komunální odpad. Odtud stromky zamíří většinou do spalovny nebo do kompostáren. Stromek nezapomeňte vždy pečlivě odstrojit, nenechávejte na něm ani ozdoby vyrobené z přírodnin či řetězy. Informace o pravidelných svozech najdete na webových stránkách příslušných obcí. Vysloužilý umělý stromek patří do sběrného dvora.
Vánoční stromek jako mulč do zahrady, ochrana rostlin nebo topivo
Pokud máte vlastní zahradu, můžete svůj vysloužilý vánoční stromek využít mnoha způsoby. Zpracovat ho může ekologicky váš zahradní drtič nebo štěpkovač a vy tak získáte pro svou zahradu kvalitní přísadu do kompostu. Nastříhané jehličnaté větve je také možné použít jako ochranu rostlin před mrazem, či pro zimní dekoraci do truhlíků. Sice už je nebudete zdobit vánočními dekoracemi, i tak ale ještě mohou udělat za okny parádu. Stromek také můžete nechat uschnout a použít ho následně jako palivo do krbu či kamen.
Vánoční stromek jako pochoutka pro zvířata, zoo však stromky neberou
Ještě čerstvý vánoční stromek můžete nabídnout místnímu statku, farmáři nebo chovateli koz. Zájem by mohla mít také jízdárna, koně si na jehličnanech rádi pochutnají. Vždy je však lepší zjistit si dopředu, zda vám stromek vezmou. Například zoologické zahrady už tyto nabídky vůbec nepřijímají, zřejmě díky špatným zkušenostem a nedostatečně odstrojeným stromkům, které mohou zvířatům velmi ublížit. Vždy je nutné zbavit stromek všech háčků od ozdob, zbytků řetězů, pozlátek a podobně, na stromku by také neměl být použit dekorativní sprej. I tak je ovšem zakázáno zavážet stromky zpátky do lesa, kde by díky nedostatečnému odstrojení stromku mohlo dojít k poraněním i úhynu zvířat.
Vánoční stromek v květináči pro opakované použití
Dobrou volbou může být jehličnan zasazený do květináče, který během roku jednoduše zdobí balkon nebo zahradu a o Vánocích opět poslouží i ve vašem obýváku. Je však potřeba postupně jej nechat zvykat na vnitřní či venkovní teplotu a nestěhovat jej rovnou zvenku do vytopeného bytu či z vytopeného bytu zpět na mráz. Může tak setrvat několik dní v chladnější chodbě, poté se doporučuje nestavěj jej přímo k topení, nebo v místnosti topení i trochu stáhnout. Po Vánocích pak počkat na oblevu, pokud zrovna mrzne a pak jej zase postupně vystěhovat ven.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock