Nemáte čas zajít si do posilovny, ale vaše tělo už nějakou dobu volá po zlepšení kondice? Rádi byste si aspoň občas zacvičili a dali zabrat svým ochablým svalům? Řešení je možná blíž, než byste řekli. I když mít vlastní domácí posilovnu je snem mnoha lidí, málokdo jej dotáhne do konce. A přitom nejsou vůbec potřeba desítky drahých strojů ani prostor velikosti nádražní haly.
Potřebujete zformovat postavu nebo zpevnit svaly? Neradi cvičíte veřejně, ale na domácí posilovnu nemáte volný prostor? Nemáte místo na stojany na činky nebo na posilovací lavice? Možná se to nezdá, ale zvládnout to můžete i s mnohem levnějším a skladnějším sportovním vybavením. Stačí vymezit si koutek na cvičení třeba i v menším obýváku.
Kde zřídit domácí posilovnu?
Záleží samozřejmě na možnostech každého z nás. Někdo může využít prostor v málokdy obývaném pokoji pro hosty, v nevyužívané prádelně nebo i v zahradním domku. Ideální totiž je vyčlenit si prostor pro posilovnu mimo interiér, kde budete mít na cvičení klid a soukromí. Někdo si však musí vystačit s koutkem v obýváku a na cvičení si pokud možno vymezit jiný čas, než právě ten, kdy celá rodina sedí u oblíbeného seriálu. Pokud pro svou domácí posilovnu nenajdete samostatný prostor, je dobré využít místnost, kde pobýváte nejméně.
Podlahy a podložky do domácí posilovny
Domácí posilovna bohužel nemusí svědčit podlahám, které máme v bytě, stroje mohou tyto podlahy poškodit. Proto je potřeba na stávající podlahu položit některý vhodný povrch ve formě podložky určené ke sportování. Ty mohou být z PVC, z linolea, či ze speciální gumy určené pro sportoviště. Vhodný může být také zátěžový koberec. Pro cvičení na zemi je sice vhodná žíněnka, ale dobře ji nahradíte třeba podlahovým pěnovým puzzle.
Tři zóny na cvičení
Nejen profesionální, ale i domácí fitness by mělo splňovat tři zóny na cvičení. Na to je třeba myslet při jeho zařizování a plánování. První zóna bude sloužit k rozcvičení a protažení, druhá pro aerobní cvičení a třetí pro posilování. Co se pak samotných cviků týče, spoustu tipů najdete rychle a snadno na internetu, někdy jsou i součástí kupovaných cvičebních pomůcek a náčiní.
Vybavení domácí posilovny
Jeden univerzální stroj na kardio cvičení, například rotoped, běžecký pás nebo eliptický trenažér. Dále podložky na cvičení, posilovací gumy a expandéry, závěsný posilovací systém, závaží a zátěže. Pokud je však váš záměr cvičit víc a pravidelně, ideální bude zhruba deset až dvacet m2 podlahové plochy, což je už slušný prostor pro kompletní domácí posilovnu, s využitím více strojů i pro cvičení bez nich. A co dalšího můžete potřebovat ve svém posilovacím království či cvičebním koutku? Například balanční pomůcky, vhodné pro cvičení s využitím rovnováhy, například pokud se věnujete józe. Dále pak power bag, což je další vhodná pomůcka pro domácí trénink. K zátěžovým pomůckám se však dají doma najít i vhodné alternativy. Skvělou službu udělá třeba i batoh naplněný knížkami nebo balení minerálních vod.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock