Všichni už asi víme, jak třídit a kam vyhazovat papír, plast nebo sklo. Jak ale třídit použitý olej? A co karton a hliník? Co vše vlastně patří do bio odpadu z kuchyně? Pojďme si o tom povědět víc v našem článku.
Pokud jde o tuky, prakticky všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti lze recyklovat a můžou tak člověku znovu posloužit. Stačí je slít do o PET láhve a odnést do některého z kontejnerů k tomu určených. Předcházíte tak ucpání odpadního potrubí, a zároveň šetříte naši planetu. Použité jedlé tuky však nelze vracet zpět do potravinářství.
Proč recyklovat jedlé tuky a oleje?
Snad všichni najdeme doma v kuchyni nějaký ten použitý olej nebo tuk, který se dá vytřídit. Do kontejneru na třídění olejů patří například máslo, olej z rybiček, olej na smažení, olej z nakládání, olej ze salátů a podobně. Použité potravinové tuky jsou cenným materiálem. Lze je recyklovat a využívat například při výrobě biologických paliv. Jejich třídění je však důležité i proto, že díky němu zamezíme jejich proniknutí do kanalizace, kterou ucpávají, čímž poškozují čističky a mohou tak znatelně snížit kvalitu vyčištěné vody.
Pár užitečných tipů jak si uklidit domácnost ekologicky a s úctou k životnímu prostředí.
Jak recyklovat jedlé tuky a oleje a lze je i kompostovat?
Vychladlý olej nalijte vždy do PET lahve, pozor, ne do skla! Ve chvíli, kdy bude plastová lahev zcela plná, vhoďte ji do kontejneru na použité oleje a tuky. Malé množství oleje na pánvi můžete také vytřít papírovou utěrkou a vyhodit do směsného odpadu, hlavně jej nevylévejte do výlevky nebo kanalizace, z výše zmíněných důvodů. Pochopitelně, doma nás nikdo kontrolovat nemůže, a tak je to na osobní zodpovědnosti každého z nás. Je však dobré si uvědomit, že čistou vodu přece chceme a potřebujeme všichni. Pokud jde o kompostování tuků, i to je v malém množství možné. Odborníci doporučují nechat je vsáknout do savých materiálů.
Co všechno patří (a nepatří) do kuchyňského BIO odpadu?
Jako rostlinný bioodpad označujeme například větve, trávu, listí, ale i zbytky ovoce a zeleniny. Jedná se o objemnou a těžkou složku. Jeho odkloněním ze směsného odpadu lze ušetřit náklady za svoz a likvidaci a zároveň využít cenné látky, které biologicky rozložitelný odpad obsahuje. Patří sem zbytky ovoce a zeleniny, slupky (včetně citrusových plodů), čajové sáčky, kávová sedlina včetně papírových filtrů, papírové proložky od vajec, květiny (BEZ celofánu, šňůrky a květináče) tráva, plevel, drny se zeminou, košťály a celé rostliny, zbytky rostlin, listí, větve keřů i stromů, piliny, hobliny, kůra, štěpka, seno, sláma, vychladlý popel ze spalování dřeva. Nepatří sem maso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže, mléčné výrobky, vajíčka, včetně skořápek, zbytky z kuchyní rostlinného původu, které obsahují suroviny živočišného původu (pokrmy z masa, z vajec a mléka),zbytky z kuchyní jako prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky, skořápky z ořechů, pecky z ovoce, jedlý olej a tuk, zvířecí trus, moč a hnůj jako podestýlka domácích zvířat včetně exkrementů, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata, kontaminované piliny, hobliny, kůra, štěpka, nebezpečné odpady, obalové materiály, papírové kapesníky, ubrousky.
Jak třídit obalový hliník a kartony
Obalový hliník nebo drobné hliníkové předměty vhazujte do kontejnerů na drobný kovový odpad (šedivé). Popřípadě odvážejte do sběrného dvora. Doma můžete hliník shromažďovat třeba v plastové tašce. V některých lokalitách naleznete i sběrné nádoby přímo na hliníkové obaly. Kam vyhodit kartonové krabice? Kartonové krabice patří do modrého kontejneru na papír. Nejprve je ale vhodné je důsledně rozložit, protože jinak zabírají zbytečně mnoho místa. Kousky lepenky, které na krabicích zůstanou, při třízení nijak nevadí. Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock