Každý preferuje jiné vlastnosti svého nádobí. Rozhodujte se podle svých vlastních zkušeností a faktorů, které považuje za nejdůležitější. K těm patří například, zda hodláte připravovat maso nebo zeleninu zcela bez tuku, což si žádá nádobí s nepřilnavou vrstvou.
Počáteční investice do kvalitní pánve se možná bude zdát vysoká, ale určitě je lepší hned na poprvé koupit kvalitní kousek, který vydrží mnohem déle než nekvalitní výrobky. Je třeba se také zamyslet nad tím, jak moc by mělo být nádobí bezúdržbové. V našem článku se podíváme na nádobí keramické a teflonové.
Proč se jídlo připaluje a co je to nepřilnavý povrch?
Pokud bychom zkoumali ocelovou pánev pod mikroskopem, našli bychom povrch plný miniaturních škrábanců, které se při zahřátí na sporáku ještě roztáhnou, a umožní tak jídlu se zachytit. Tomu zamezíme buď potřením pánve tukem, který póry vyplní, nebo právě nepřilnavým povrchem, který je nanášen průmyslově, natrvalo a nepřilnavost podpoří ještě dalšími vlastnostmi, jako třeba kluzkostí a podobně. Na trhu najdeme povrchy s různými přidanými látkami. Přestože se mnohdy může zdát, že jde o úplné novinky s prodlouženou životnosti, zesílenou tvrdostí, nebo ještě lepší nepřilnavostí, jedná se stále o upravené povrchy keramické či teflonové.
Jak pečovat o teflonové nádobí?
Teflon byl ještě řadu let po svém objevení jediným nepřilnavým povrchem na trhu. Nádobí s teflonovým povrchem však vyžaduje speciální zacházení a svědomitou péči. To se odráží i v požadavcích na příslušenství. Především nástroje, kterými budete potraviny v nádobě míchat nebo nabírat, je potřeba vybírat pečlivě. Na nádobí s teflonovým povrchem můžete použít buď klasické dřevěné vařečky nebo speciální nádobí rovněž vyrobené z teflonu. Nikdy však nepoužívejte kovové nebo dokonce ostré nástroje jako lžíce, vidličky či naběračky. Těmito nevhodnými nástroji můžete povrch teflonového nádobí nenávratně zničit. Poškozený teflon pak jídlo připaluje, a navíc je i zdraví škodlivé jej nadále používat. Úlomky teflonu mohou být ve vašem těle ve větším množství karcinogenní, staré a poničené teflonové nádobí tak už do kuchyně nepatří. Za normálních okolností a při správném zacházení však není třeba mít z teflonového nádobí strach.
Keramické nádobí – je doopravdy nepřilnavé?
Jednu věc si řekněme hned na úvod, a sice to, že skutečně nepřilnavé jsou jen syntetické povrchy jako teflon a jeho novější netoxické odvozeniny. Keramické nádobí se začalo vyrábět během 21. století, kdy se objevily spekulace o možné zdravotní škodlivosti zmíněných teflonových povrchů. Z toho důvodu obsahuje anorganické látky, jako je písek nebo jíl a neobsahuje PTFE (Teflon). Existuje řada různých výrobců keramických povrchů, kteří jej nabízí jako povrchy diamantové či titanové.
Rozdíl mezi povrchy je tedy hlavně v jejich složení, kdy keramické povrchy neobsahují látku PTFE. V praxi ale často není jednoduché určit, o který z povrchů se jedná. Při vaření mají teflonové i keramické povrchy téměř stejné vlastnosti. Teflonové nádobí oproti keramickému vydrží většinou o něco déle, na druhou stranu, u keramického povrchu se nemůže stát, že by při jakémkoliv zahřátí začalo vypouštět škodlivé látky. Jak je ale vysvětleno výše, ani s tou zdravotní škodlivostí to není tak černobílé.
Pánev nepřilnavou nebo klasickou?
Na tuto otázku není snadné odpovědět a možná na ni ani neexistuje jednoznačná odpověď. Každé nádobí a každý povrch má zkrátka své zastánce i odpůrce. Každá pánev má svá specifika a jinak se na ní vaří. Ocel, nerez i litina snesou velmi vysoké teploty a krásná křupavá kůrčička vzniká na mase díky Leidenfrostovu efektu, kdy se maso od pánve samo odlepí a nadnáší ho pára. Nepřilnavé pánve toto nedokážou, a proto na nich nikdy nedosáhnete efektní křupavé vrstvy na mase. Na druhé straně veškerá snaha o vytvoření nepřilnavého povrchu je vlastně o tuku. S rozmachem zdravého stravování spousta lidí touží ze svého jídelníčku vyřadit zbytečné tuky a připravovat jídla bez oleje. To je možné zase jen na nepřilnavém povrchu pánve, na klasické pánvi nikoliv. Jaká bude vaše volba?
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock