Voda je základní potřebou člověka a její kvalita je velmi diskutované téma. Jak je to vlastně s kvalitou vody v České republice? A má vůbec smysl pitnou vodu filtrovat? Jaké máme možnosti ve snaze o domácí úpravu vody? Dozvíte se v našem článku.
Ne vždy teče z vodovodních kohoutků průzračně čistá a naprosto nezávadná voda. Někdy není ani čirá, a navíc ji může doprovázet nepříjemný zápach chlóru. S tímto a dalšími typy znečištění pitné vody si však dokáží poradit domácí filtry.
Kvalita vody v České republice a její měření
S kvalitou pitné vody na našem území můžeme být spokojeni. Její kvalita podléhá velmi přísným kontrolám stanovených hygienických požadavků. Výzkum nezávislé organizace Celosvětové hodnocení bezpečnosti pitných vod dokonce ohodnotil Českou republiku nejvyšším možným počtem bodů za kvalitu. Dle vyhlášky č. 252/2004 Sb. stanovující hygienické požadavky na pitnou vodu a rozsah kontroly pitné vody musí mít pitná voda takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví. Tato vyhláška stanovuje mimo jiné maximální přípustné množství mikroorganismů, kovů či různých chemických látek ve vodě. U některých látek je naopak hlídáno, aby jich ve vodě nebylo málo, konkrétně se jedná o hořčík a vápník. Dle § 3a odst. 9 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví má pak každý dodavatel vody povinnost pravidelně zveřejňovat aktuální kvalitu dodávané pitné vody.
Máte doma myčku nádobí a nejste spokojení s výsledkem mytí? 5 rad, jak dostat z vaší myčky maximum
Kohoutková voda a chlór
Kohoutková voda je získávána z hlubin země, z řek nebo jezer v blízkosti našich domovů. Je shromažďována ve vodárnách a upravována malým množstvím chlóru, aby byla zbavena virů a bakterií. Dle studií Světové zdravotnické organizace může však dezinfekční proces s využitím chlóru vytvářet vedlejší produkty, které byly identifikovány jako rakovinotvorné. Analýza navíc ve vodě z vodovodů a ve studních prokázala stopy léčiv, antibiotik, hormonů, dusičnanů a železa, které se zde objevují v důsledku průmyslových procesů a zdravotnického odpadu z domácností. Tyto látky jsou toxické a ovlivňují náš imunitní systém. Tomu se někteří snaží vyhnout kupováním balených vod, ale to je drahé, ovlivňuje to životní prostředí a zvětšuje naši uhlíkovou stopu. Vodu z vodovodu navíc využíváme i k přípravě jídla, mytí ovoce a zeleniny, čímž jsou nežádoucí prvky v ní obsažené absorbovány potravinami během procesu vaření. Abychom si mohli být jistí, že našemu tělu dodáváme tu nejlepší kohoutkovou vodu, můžeme pro dodatečnou domácí úpravu vody použít vodní filtry.
Domácí vodní filtry
Domácí filtry na vodu začínají u filtračních konvic a končit mohou instalací celého filtračního systému. Všechna filtrační zařízení na úpravu vody v domácnosti pracují na různých principech: mechanické filtrace, systém filtrace založený na aktivním uhlí nebo výměně iontů na iontoměničích, speciální membránové filtrace, katalytické oxidace atd. Většinou jsou ve filtru obsaženy 2–3 způsoby úpravy vody, protože každý z nich působí jen na určitý druh znečištění. Vodní filtry na vstupu jsou perfektní pro majitele studny, mají za úkol odstranit z vody mechanické nečistoty jako například rez nebo písek, ale i vyčistit vodu od organických i anorganických nečistot. Vodovodní filtry v místě užití upravují vodu na pití a vaření, tyto filtry jsou montovány přímo na místo, zpravidla pod dřez. Zmíněné filtrační konvice s filtračními patronami jsou nejlevnějším řešením filtrace vody a jsou vhodné zejména pro lidi, kteří mají rádi chutnou vodu a nechtějí kupovat vodu balenou.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock