Chcete se naučit odpočívat a vytvořit si k tomu doma vlastní relaxační koutek? Poradíme vám, jak na to. Meditace je prastará a spolehlivá metoda, která vám pomůže zbavit se stresu. Pomocí meditace uvolníte své tělo i mysl a načerpáte novou energii. Aby byla meditace skutečně efektivní, udělejte z ní svůj každodenní zvyk a najděte si pro ni doma vhodný prostor.
Váš domácí prostor pro meditaci by měl být místem, kde nebudete nikým a ničím rušeni a bude vám po všech stránkách dobře. Je proto vhodné obklopit se věcmi a barvami, které máte rádi a které vás uklidňují.
Proč začít s každodenní meditací?
Meditace je jedním z nejúspěšnějších způsobů boje proti stresu a úzkostem. Má celou řadu dalších příznivých účinků na organismus. Zlepšuje spánek a emoční vyrovnanost, snižuje krevní tlak, rozvíjí kreativitu a zmírňuje úzkostné stavy i negativní myšlenky. Sami sobě prospějete nejlépe, když se vám podaří proměnit meditaci v každodenní rutinu. Najít pro ni to správné místo bude vaším prvním krokem ke zdravějšímu způsobu života, bez negativní energie a stresu.
Co by měl splňovat domácí koutek pro meditaci?
Pokud máte tu možnost, můžete meditaci věnovat celou jednu místnost, ale rozhodně to není podmínkou. Docela dobře vám postačí i malý prostor, třeba jen malý koutek v obývacím pokoji nebo v ložnici, světlý výklenek nebo nevyužitý prostor v mezipatře. Neměla by vás však rušit televize ani jiná elektronika, je důležité zajistit v prostoru pro meditaci především ticho a prostředí navozující pocit klidu a harmonie. Do svého koutku pro meditaci byste neměli vpouštět spěch ani své běžné starosti, protože právě od nich si tu budete chtít odpočinout. Váš meditační koutek by měl jít snadno vyvětrat, měl by být plný denního světla a měl by působit čistě a uspořádaně. Pro větší soukromí můžete využít paraván nebo květinovou stěnu.
Barvy, doplňky, nábytek a dekorace do vašeho koutku pro meditaci
Do prostoru pro meditaci budou vhodné tlumené barvy a zemité tóny, které mají uklidňují efekt. Koutek by neměl být temný a stísňující, velmi žádoucí je přirozené denní světlo. Pokud budete meditovat spíš ve večerních hodinách, můžete využít světlo svíček nebo tlumené umělé světlo. Vyhněte se křiklavým a agresivním barvám. Do prostoru můžete přidat květiny, kameny, dřevo, mušle a podobně. Příjemným bonusem bude i jemná nedráždivá vůně, vhodné tak budou například vonné oleje nebo tyčinky. Pokud jde o nábytek, hodit se bude pohodlné meditační křeslo nebo i menší sedačka, několik měkkých polštářů a meditační podložka. Vyberte si hezký, menší stolek, na který umístíte třeba aromalampu.
Meditujte rádi a v příjemném prostředí
Vyhněte se zbytečnostem a příliš velkému množství dekorací, na které se bude chytat prach a zaberou vám spoustu času při úklidu. Do místnosti či koutku vpusťte před i po meditaci čerstvý vzduch a udržujte tu spíše chladnější teplotu. Nemělo by vám být při meditaci horko, vyšší teplota uspává a komplikuje snahu o koncentraci. Na druhou stranu by vám neměla být ani zima, proto mějte po ruce i lehkou deku z příjemného hřejivého materiálu.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstockl