Existuje několik způsobů efektivního vytápění, k těm nejmodernějším patří v současné době vytápění podlahové. To bývá instalováno převážně v novostavbách, lidé se pro ně rozhodují ale i při rekonstrukcích starších domů nebo bytů.
Podlahové vytápění patří k nízkoteplotním vytápěcím systémům, v nízkoenergetických domech tak jde v současnosti o oblíbený standard. Každodenní přikládání, štípání dřeva, chození do dřevníku a vynášení popela řada lidí vyměnila právě za podlahové vytápění. V čem vlastně spočívá a jaké má výhody či nevýhody?
V čem spočívá podlahové vytápění?
Podlahové vytápění se vyznačuje sálavou složkou, která ohřívá okolní stěny. Od stěn se následně ohřívá vzduch, čímž se zachová i optimální relativní vlhkost vzduchu. Vzduch v místnostech s podlahovým vytápěním se proto tolik nevysušuje, což má příznivý vliv i na naše na dýchací cesty. Na rozdíl od konvenčního vytápění je to podlahové charakteristické rovnoměrným rozložením teploty, a tím i značně menším prouděním vzduchu, což představuje zároveň nižší prašnost. Podlahové topení lze položit v celém domě či bytě, nebo instalovat do nejchoulostivějších prostor, tedy do koupelny, vstupní chodby, nebo i okolí kuchyňské linky.
Instalace podlahového topení – je možné je do domu či bytu instalovat dodatečně?
V případě rozhodnutí instalovat si v domácnosti podlahové topení je vhodné dát si vypracovat projekt od odborníků a nespoléhat se na vlastní úsudek, nebo na názor kamaráda. Je také velmi důležité, aby při instalaci byly použity kvalitní materiály a práce byly provedeny profesionálně. Při dodržení těchto zásad bude vybudovaný vytápěcí systém fungovat efektivně, bezproblémově a spolehlivě. Dodatečná instalace podlahového topení do domu či do bytu je samozřejmě možná a jsou i různé systémy, kdy je pokládka relativně rychlá a zákazník tak může místnost co nejdříve znovu využívat.
Výhody a nevýhody podlahového vytápění
Potrubí podlahového vytápění je skryté v podlaze, ničemu tedy nepřekáží a nezabírá místo. Jak zmíněno, víření prachu u podlahového topení je minimální, na rozdíl od klasických radiátorů. Z toho důvodu je tento vytápěcí systém vhodnou volbou pro alergiky, resp. astmatiky. Další výhodou podlahového topení je jeho bezúdržbovost. U podlahového vytápění neexistuje riziko popálení, jelikož se jedná o nízkoteplotní systém s maximální teplotou 35 °C. Podlahové vytápění je možné instalovat téměř pod všechny druhy podlah, nedoporučuje se však dřevěná podlaha nebo silné koberce. Vhodným materiálem je keramická dlažba, PVC a vinyl. K nevýhodám patří zejména dlouhá doba vytopení prostoru, i když podlaha poté vydrží teplá i dlouho po vypnutí zdroje. Nevýhodou podlahového vytápění je i problematika rozmístění nábytku. Návrh podlahového vytápění se řeší i v místech pod tímto nábytkem, s ohledem na možné budoucí změny při užívání místností nebo rizika vzniku tzv. „studených“ tepelných mostů.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock