Potřebu harmonického bydlení si uvědomujeme stále častěji. Ale jak ho docílit? Je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, naše požadavky, a především finanční možnosti. Existuje i aplikace Feng shui, která je navržena pro úpravu domů, bytů či zahrad. S její pomocí bychom se měli v našich domovech nebo i na pracovištích cítit dobře a uvolněně, díky správnému proudění pozitivní energie.
Jedná se o tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Základním principem je tedy žít v harmonii s naším životním prostředím. Když bychom doslova přeložili Feng Shui, znamenalo by to „vítr a voda“. Feng Shui ve staré Číně znamenalo umění udržovat ve správné rovnováze vodu (shui) a vítr (feng). Voda je důležitým zdrojem života lidí, rostlin a zvířat, vítr je zdroj energie. Oba tyto elementy, jsou-li v harmonické rovnováze, lidem pomáhají, mohou ale i značně uškodit. Feng shui umožňuje nastolit harmonii i v našich interiérech, kde ji potřebujeme víc, než by se mohlo zdát.
Vchod a prostranství před domem
Feng shui klade důraz na to, aby byla cesta k vašim domovním dveřím „čistá“. Veškeré objekty v blízkosti by měly být v dobrém stavu, neponičené a reprezentativní. Stejně tak chodník vedoucí k domovním dveřím nebo příjezdová cesta. Nemělo by chybět vhodné osvětlení, aby návštěvníci dobře viděli na cestu.
Feng shui v kuchyni
Kuchyně představuje pro obyvatele výživu a harmonii ve vztazích. Ujistěte se, že nemáte proti sobě dřez a varnou desku, protože by to stavělo elementy vodu a oheň do opozice. Deska by neměla být ani pod oknem, ani přímo proti dveřím. V kuchyni jsou velmi důležité barvy. Vyvarujte se nadměrnému využití červené a černé. Jídelna nebo stůl jsou ve Feng Shui důležitým faktorem, protože poskytují prostor, kde se můžete soustředit na to, co jíte. Umístěte na zeď zrcadlo, aby odráželo jídelní stůl, a položte na stůl květiny.
Vyvarujme se nepořádku a hromadění zbytečností
Nepořádek je prvním rušivým elementem, který nás doma může negativně ovlivnit. Kolik jen máme doma šuplíků plných věcí, které nikdy nepoužíváme? Na jejich vytřídění je třeba si udělat čas. Vyčistěte i méně užívané prostory, kterým obecně věnujete méně pozornosti. Poté se můžete pustit do duševního úklidu, který vás zbaví starých a nepříjemných vzpomínek či úvah o minulosti.
Umístění pozemku a rozvržení zařízení v interiéru
Feng Shui určuje i správné umístění stavebního pozemku a domu, v interiéru pak například správné umístění postele, pracovního stolu nebo společného posezení. Velmi důležitá je velikost domu nebo bytu. Ta by měla být vždy úměrná počtu zde bydlících lidí. Je zcela zásadní také správné rozmístění místností vzhledem ke světovým stranám a přirozenému dennímu světlu. Dveře symbolizují naši svobodu a vztah k okolnímu světu, zároveň poskytují ochranu a soukromí. Okna jsou jako naše oči. Zrcadla by neměla viset proti vstupním dveřím ani přímo proti oknům nebo naproti sobě. Harmonicky navržený interiér přináší nejen příjemný pocit, ale také řád. Je nutné myslet i na dostatečné množství úložných prostor.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock