Afrikány a muškáty jsou jedny z nejoblíbenějších květin v českých zahradách. Kdy je vysít a jak se o ně následně starat, abychom si jejich krásu užili co nejdéle? Co všechno tyto rostliny potřebují? Povíme si v našem článku.
Afrikány přes tento svůj zlidovělý český název z Afriky nepocházejí. Svůj původní domov mají ve Střední Americe. Patří k nejméně vonným květinám našich zahrad, ale přesto je milujeme a neměli by na našich záhoncích chybět. Pelargonie, česky muškáty, se také už dlouho drží na předních místech v oblíbenosti českých zahrádkářů. Od května do října zdobí naše terasy, balkony i okenní parapety.
Afrikán neboli aksamitník
Afrikány jsou naprosto nenáročné a oblíbí si je proto i začátečníci. Jde o velmi sympatickou letničku, kterou neschvátí přílišné sucho ani vytrvalý déšť. Chránit byste je však měli před útoky slimáků, ti mohou rostlinu doopravdy zneškodnit a celou spořádat. Afrikány pěstujeme na záhonech i v truhlících, milují slunce, ale snesou i polostín. Odstraňováním odkvetlých květů rostlince pomůžeme a prodloužíme dobu jejího kvetení. Důvod, proč pěstovat afrikány, může být i ryze praktický. Odpuzuje prý mšice a komáry, ale nesvědčí ani půdním háďatům, která se můžou u vás na zahradě objevit. Širokým obloukem se jim údajně vyhnou také krtci, což jistě každý milovník zahrady uvítá.
Kdy sít a vysazovat afrikány?
V březnu a dubnu se afrikány vysévají do výsevných misek. Semena jsou větší a dobře se s nimi pracuje, používá se běžný zahradní substrát. Řidší výsev zajistí, že je nebudete muset později přepichovat a snadno je jako sazeničku přemístíte rovnou do truhlíku nebo na záhon. Pokud je nutné přepichování čili rozsazování, počkejte, až se na vyklíčené rostlince objeví třetí lístek. V dubnu a v květnu se objevují předpěstované sazenice v obchodech a v tržnicích. Jednotlivé rostlinky bývají drahé, výhodnější je koupit si balení po deseti kusech.
Afrikány a mráz
Slimáci a mráz, to jsou dva největší nepřátelé afrikánů. Na mráz jsou tyto rostlinky extrémně citlivé, s jejich vysazováním proto rozhodně počkejte až po tzv, zmrzlých mužích. V druhé polovině května vyrostou i z přímého výsevu do volné půdy, ale opět pozor na jarní mrazíky, které by mohly způsobit úhyn rostlinky.
Muškát neboli pelargonie
U nás se pěstují převážně muškáty převislé a vzpřímené. Mají podobné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Kvetou nejrůznějšími odstíny bílé, růžové, červené i fialové, květy mohou být jednoduché nebo plné. U muškátů převislých je vhodné každoročně pěstovat nové rostliny, které dříve a bohatěji kvetou.
Výsev a výsadba muškátů
Ideální dobou pro výsev muškátů je leden až únor. Vzešlé rostlinky vyžadují dostatečně světlé stanoviště, ale je třeba, aby se příliš nevytáhli a měli dobrou kondici. Při výsadbě muškátů platí obecné pravidlo, že do nádoby dlouhé 60 cm vysadíme zhruba tři až šest rostlin, aby se mohly dobře rozrůst a vytvořit co nejbohatší květenství. K výsadbě použijeme speciální substrát pro pelargonie tedy muškáty, se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu.
Muškáty – výživa a přezimování
V přehnojené zemině bujně rostou, ale méně kvetou, snadněji zahnívají, trpí houbovými chorobami a častěji je napadají škůdci. V příliš chudé zemině naopak zakrňují a špatně rostou, i když relativně dobře kvetou. Hnojení muškátů úzce souvisí s použitým substrátem. Osvědčené je přihnojování naředěným slepičím zákvasem,vhodným přírodním hnojivem je pak kávová sedlina. V našich klimatických podmínkách nemohou muškáty přežít zimu venku, i krátkodobé působení mrazu je může fatálně poškodit. V zimě tak musí být muškáty ve světlé místnosti s nižší pokojovou teplotou.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock