Tvrdost vody určuje koncentrace kovů alkalických zemin, v rozboru vody pak jde o součet vápníku a hořčíku. Tvrdá voda je zejména technický problém, není prokázáno, že by nějak výrazně ohrožovala naše zdraví. Ze zdravotního hlediska se naopak doporučuje dávat přednost spíše tvrdší pitné vodě, ale i tato tvrdost vody je prospěšná jen do určité míry.
Tvrdá voda může zapříčinit především poškození či nesprávnou funkčnost vašich domácích spotřebičů. Zjistit, zda je problémem tvrdá voda nebo pouze vadná myčka, pračka nebo vadné vodovodní potrubí, však může být poměrně složité. Tvrdá voda mívá vliv i na přípravu pokrmů a nápojů, na horkých nápojích může vytvářet povlak, jídlo pak ztrácí své aromatické látky, a i samotná voda mívá nepříjemnou chuť.
Jak poznáte, že máte doma tvrdou vodu?
Jasnou známkou přítomnosti tvrdé vody jsou dobře patrné bílé vápenné usazeniny – vodní kámen. Jde o pevný povlak, který se usazuje všude tam, kde se přechovává, nebo především zahřívá a poté ochlazuje tvrdá voda. Tvoří se nejčastěji kolem vodovodních baterií a odpadů, ale také například v rychlovarné konvici, v kávovaru a podobně. Jak zbytky vody na těchto místech vysychají, zanechávají znatelné, bělavé usazeniny, které nelze jednoduše odstranit běžným způsobem mytí a čištění.
Jak předejít tvorbě usazenin vodního kamene?
Abychom těmto usazeninám předešli, doporučuje se osušit například dřez, a především oblast kolem vodovodní baterie po použití papírovým ručníkem. Pokud chceme odstranit již vzniklé usazeniny, je nutné použít speciální čistič určený k rozpuštění usazenin tvrdé vody. Je to především speciální odstraňovač vápníku, vápna a rzi.
5 rad, jak se v domácnosti vypořádat s tvrdou vodou
Jak po domácku vyčistit spotřebiče zanesené vodním kamenem
Pokud nemáme po ruce speciální čistič, postačí a dobře poslouží i věci, které máme zrovna doma, jako je docela obyčejný ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová. Jsou to přitom všechno zdravotně nezávadné látky, které bývají vždy po ruce v každé domácnosti a jejich účinnost je navíc léty ověřená. Například na skelné povrchy se doporučuje odstranění vodního kamene kyselinou citronovou, zanesenou konvici zase během několika minut účinně vyčistí s vodou smíchaný ocet.
Tvrdá voda a její dopad na naše zdraví
Tvrdá voda zanechává tyto nevzhledné bělavé usazeniny nejen na dlaždicích, ve sprchovém koutě a na mnoha jiných místech, ale i na našem těle. Pokožka po umytí tvrdou vodou tak bývá suchá, zvlášť citlivou pokožku pak zanechává také nepříjemně podrážděnou, náchylnou ke svědění a vysušenou, Tvrdá voda zanechává zbytky usazenin také ve vlasech, i ty jsou pak vysušené a matné. U náchylných osob údajně způsobuje tvrdá voda vznik ledvinových kamenů. Podle některých tvrzení látky způsobující nadměrnou tvrdost vody uzavírají póry, čímž postupně ucpávají cévy, a tak znesnadňují krevní oběh. Tvrdou vodou jsou podle některých odborníků způsobeny i kosmetické problémy, jako je předčasné stárnutí pokožky a problematická pleť.
Změkčovací filtry na tvrdou vodu
Filtry na tvrdou vodu zamezují usazování vodního kamene nebo z vody odstraňují vápník, který vodní kámen tvoří. Vodu můžeme změkčit, tedy odstranit z ní vápník, formou katexové náplně, která na sebe vápník váže, nebo mít plně automatické změkčovače. Některé domácí změkčovače vody umožňují jak odběr vody plně změkčené, tak vody jen částečně změkčené. Změkčovače vody neboli změkčovací filtry, pracují na principu iontové výměny. Jsou naplněny speciální katexovou hmotou, která na sebe váže ionty vápníku a hořčíku, tyto ionty pak přemění za ionty sodíku. U většiny typů změkčovačů lze nastavit optimální tvrdost výstupní vody.
Může mít tvrdá voda pro nás i benefity?
Vápník s hořčíkem jsou velmi důležité pro správné fungování organismu. Naprostá většina vápníku je uložena v kostech a zubech. Jen půl procenta je ho v měkkých tkáních a krevní plazmě. Minerály, jako je vápník a hořčík, které způsobují tvrdost vody, jsou základními minerály, které pomáhají plnit každodenní dietní potřeby vašeho těla. Tvrdá voda je dávána do souvislosti i se snížením rizika vzniku srdečních chorob.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock