Tvrdá voda je jedním z nejběžnějších škůdců, jimž musí čelit majitelé domů a bytů. Pokud se ve vodě nachází hodně rozpuštěných minerálů, je označována za „tvrdou“. Když se vypaří, zanechá po sobě minerální usazeniny známé jako vodní kámen. Jak se ho zbavit?
Voda zanechávající po sobě vodní kámen neškodí zdraví (podle některých hlasů může dokonce podpořit příjem minerálů a posílit obranyschopnost organismu), spotřebičům jako jsou rychlovarné konvice, myčky nádobí, pračky a další podobné ale ano. Na tyto a další může mít dokonce devastační účinky.
Ničí a zvyšuje náklady na energii
Tvrdá voda výrazně zkracuje životnost vodovodních systémů a přispívá k problémům jako je rezivění, snížená účinnost čisticích prostředků a usazování vodního kamene v potrubí. Zanechává drobné bílé skvrnky na umytém nádobí a ve dřezu a v neposlední řadě také může vést k tomu, že ohřívače vody a vodovodní systémy využívají více energie, což v dlouhodobém horizontu stojí i více peněz.
Co pomůže zbavit vaši domácnost vodního kamene?
1. Ocet
Vodní kámen z velké části sestává z vápníku. Ten je vysoce reaktivní v kombinaci s kyselinami, jako je ocet. Potřebujete odvápnit drobné příslušenství? Položte jej na hodinu do mísy plné horkého octa. Chcete zbavit bílého filmu a skvrn spotřebiče? Použijte destilovaný ocet. Zabije nejen plísně a bakterie, ale také spotřebiče vyčistí, že budou vypadat jako nové. Dopřávejte jim tento servis pravidelně. Hromadí se ve vašem dřezu mýdlová pěna z tvrdé vody? Vypláchněte odpad roztokem z jednoho dílu jablečného octa a třech dílů filtrované vody.
2. Teplota
Málokdo si uvědomuje, že tekoucí horká voda přispívá k hromadění minerálů a vytváření stop vodního kamene. Právě v nejteplejších částech vodovodního systému totiž dochází k procesu srážení minerálů. V průběhu času se v ohřívači teplé vody začínají hromadit a vzniká vodní kámen. Snížení teploty ohřívače napomůže zpoždění akumulace. Rovněž byste jej měli pravidelně proplachovat, abyste zabránili ucpávání usazenin.
3. Čištění spotřebičů
Jak je zmíněno výše, je podstatné pravidelně odstraňovat nahromaděný vodní kámen ze zařízení, na nichž se usazuje. To platí i pro potrubní systémy. Čím více vápníku se totiž na místě nahromadí, tím těžší je se jej zbavovat. Proto trubky a spotřebiče čistěte pravidelně, abyste je nemuseli příliš a zbytečně brzy vyměňovat za nové, které by skončily podobně… Levnou náhražkou za většinu čisticích prostředků na bázi kyselin, abraziv a chloru je ocet.
4. Investujte do odvápňovače
Pro dlouhodobou a komplexní ochranu potrubí a všech spotřebičů je nejlepší investovat do odvápňovače. Takové přípravky většinou fungují nejen jako změkčovače vody, ale současně zabraňují tvorbě vodního kamene a chrání vodovodní potrubí před korozí. Poraďte se o vhodném přípravku ve specializovaném obchodě.
Kateřina Hájková
fotografie: shutterstock