Mnoho lidí si svůj život bez zvířat vůbec nedokáže představit. A preference jsou různé. Někdo nedá dopustit na tradiční mazlíčky jako jsou pes nebo kočka, jiní rádi exotiku a zkouší chovat různé živočišné druhy. A netýká se to pouze dnes již poměrně tradičních tarantulí nebo hadů.
Člověk je součástí přírodní říše a jakkoliv si dnes díky přetechnizované době od ní můžeme připadat odcizeni, naše potřeba chovat zvířata odhaluje naše sepětí s přírodou. Navíc je k nezaplacení, když přijdete domů a víte, že na vás někdo čeká. A jak se říká, proti gustu žádný dišputát, takže názory na ideálního zvířecího společníka se mohou lišit. Jaká exotická zvířata můžete doma chovat?
1. Gekona leopardího
Pokud toužíte po netradičním mazlíčkovi, ale nemáte mnoho prostoru a vlastně ani času, jistě budete spokojení s gekonem leopardím. Jejich přízvisko je odvozeno od skvrn, jež pokrývají jejich tělo a díky nimž se nápadně podobají kočkovitým šelmám známým jako leopardi. Na rozdíl od nich jsou však tito ještěři k lidem příjemní a dokonce i přátelští. Jsou poměrně skromní a ke kvalitnímu a spokojenému životu jim stačí pouze 38litrové akvárium, kam, na rozdíl od ostatních plazů, nepotřebují ani UV lampu. Dávejte si ale pozor, abyste si po mazlení s nimi vždy umyli ruce, protože mohou přenášet salmonelu.
2. Ježka
Venku ho potkáte poměrně běžně, tedy když budete mít štěstí, doma ale ježka moc lidí nechová. Patříte-li mezi pánečky, kteří se se svým mazlíkem rádi muchlají a ustavičně cítí potřebu být s ním v kontaktu, ježek pro vás ideální nebude. Je to samotář, proto se hodí spíše pro introvertní povahy. Ježek tedy nepotřebuje společnost a to ani dalších příslušníků svého druhu, proto chovejte vždy jen jednoho. Jinak je na chov poměrně nenáročný, má rád jednoduchou stravu a výběh podobný tomu, co potřebuje morče. Jednu nevýhodu však vlastnictví ježka má, má totiž poměrně slabý močový měchýř, což je důvod, proč pravděpodobně strávíte poměrně dost času čištěním výběhu, pokud nechcete, aby to u vás doma nevábně vonělo.
3. Fenka
Roztomilá lištička s velkýma ušima potřebuje hodně péče a prostoru. Většina lidí, kteří je chovají, jim staví velké venkovní výběhy. Nemohou však trávit veškerý čas v kleci, vypustit je alespoň jednou denně je nutnost. Spíše než psům se povahou tyto šelmičky podobají kočkám – můžete je mít doma, kam budou chodit na kočičí záchod, podobně jako se psy s nimi ale můžete vyrážet na procházky. Nepouštějte je však z vodítka, už byste je nikdy nemuseli spatřit – buď by utekli nebo by došlo k nepříjemné roztržce s ostatními pejsky.
4. Lamu
Jihoamerická příbuzná velblouda je jedním z mála „divokých“ zvířat, které může člověk bezpečně obejmout. Navíc jsou tak naladěny na lidské emoce, že jim někteří přezdívají „tiší bratři“. Ale jak si asi dokážete představit, jejich chov vyžaduje spoustu financí a jídla. A ke štěstí kolem sebe potřebují velkou smečku, a nejen lidskou, ale lamí – takže pokud chcete chovat lamy, počítejte s tím, že si budete muset pořídit alespoň čtyři kusy.
5. Vakoveverku létavou
Létající vačnatec je velmi roztomilý, velikostí se blíží pískomilovi. Vakoveverky jsou velmi zvědavé a ke spokojenosti potřebují velký výběh a spoustu hraček. Pokud jsou chovány jako domácí mazlíčci, ke svému člověku zpravidla velmi přilnou a rády s ním tráví co nejvíce času. Někomu ovšem mohou vadit jejich výrazný pach a zvukové projevy, které z nich vycházejí většinou v noci, kdy bývají nejupovídanější.
Kateřina Hájková
Fotografie: Shutterstock