Milujete umělecky zpracované sklo a obdivujete lesk křišťálových váz či lustrů? Pak nejste sami. Jejich výroba je skutečné umění a jejich krása nadčasová. Jestlipak ale víte, že ruční výroba broušeného křišťálu je průmyslové odvětví s nejstarší tradicí v České republice? Sklo a křišťál se totiž v Čechách vyrábí už více než 800 let.
Důležitou roli ve vývoji sklářství hrály české sklářské rodiny, které ovlivnily vývoj technologií v celé střední Evropě. Sklářský průmysl je založen na zručnosti a technických znalostech, které se tradičně předávaly z generace na generaci. Naše sklo a výrobky z křišťálu jsou tak právem obdivovány po celém světě. Kromě běžného skla do domácností, jako jsou čajové konvice, džbány nebo hrnky, sklárny vyrábí i průmyslové a laboratorní sklo. Sklárny sledují a rozvíjejí moderní trendy v oblasti užitkového skla ve spolupráci s předními designerskými studii.
Historie českého sklářství
Způsob tavení skla byl tajný a recept na tento proces se dědil z otce na nejstaršího syna. Za umem českých sklářů stálo například tavení modrého kobaltového skla v 16. století, objev českého křišťálu na Šumavě nebo objev glazury a hyalitového skla v první polovině 19. století. Gotické sklo obsahovalo prvky, které charakterizovalo českou produkci v příštích několika staletích. Staré tradice pokračovaly a vyvíjely se pomocí nových technologií v průběhu času. Takto vznikal i nový umělecký styl, zvaný české sklo. České sklo bylo charakterizována štíhlými flétnami a baňatými poháry zdobenými natavenými spirálovými závity a zejména perličkovými tvary.
Úspěch českého křišťálu a příměsi olova
Český křišťál svého času určoval vývoj celého sklářského průmyslu. Za jeho dlouhodobým úspěchem stála vysoká kvalita zpracování a materiálu. Ozdobné broušení a rytiny perfektně odpovídaly vkusu barokní společnosti. Umělecká dlouhotrvající hodnota křišťálu byla navíc vždy umocněna typickou hrou světel. Příznačné vlastnosti křišťálu zajišťuje z velké části přítomnost olova, díky kterému je sklo těžší. Olovo dále zajišťuje charakteristický lom světla, vysoký lesk a změkčuje materiál. Tato kombinace umožňuje snazší broušení a rytí. Přes všechny historické události a turbulentní změny dokázalo sklářství v České republice přežít a řadě výrobců se opět podařilo získat evropské i celosvětové uznání.
Jaký je rozdíl mezi sklem a křišťálem?
Podle pravidel Evropské unie je skleněné zboží, obsahující méně než 4 % oxidu olovnatého, definováno jako „sklo“, skleněné zboží s obsahem olova větším než 10 % je „křišťál“ a sklo s obsahem olova větším než 30 % je označeno jako „vysoce olovnatý křišťál“. Úchvatné křišťálové lustry zdobí nejen domácnosti, ale i veřejné reprezentativní interiéry po celém světě. Křišťálové lustry jsou dobrou investicí jak z hlediska času, tak z hlediska umělecké estetické hodnoty.
Jak pečovat o křišťál a sklo
Na křišťál a sklo je třeba být nadmíru opatrný. Nedoporučuje se používat myčku nádobí, kde při nevhodném umístění hrozí potlučení či úplné rozbití skla. Sklo myjeme pouze ve vlažné mýdlové vodě a pečlivě osušíme hned po umytí. Křišťál a sklo skladujeme na suchém místě, pokud možno bez přístupu prachu. Šedý povlak, který se může utvořit na skle a křišťálu při dlouhém nepoužívání, setřeme opatrně vlhkou utěrkou.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock