Chuť a vůně čerstvých bylinek přiměla už mnohé z nás k tomu, abychom se pokusili o jejich vlastnoruční pěstování doma či na zahrádce. Pokud jste čerstvým bylinkám propadli i vy, můžete si snadno vytvořit bylinkovou zahrádku na balkoně, v bytě, na terase nebo i ve skleníku.
Bylinky může pěstovat kdokoliv, jejich pěstování je nenáročné a zvládne to i začátečník. Poradíme vám s výběrem místa, s různými druhy bylinek i s tím, co jim svědčí.
Nenáročné bylinky pro úplné začátečníky
Bylinky nádherně voní, krásně vypadají, vašim pokrmům náležitě prospějí a stejně tak i vašemu zdraví. Na jejich pěstování přitom nejsou potřeba žádné složité postupy. Vyhovte jejich skromným potřebám a odmění se vám neodolatelnou celoroční zásobou chutí a vůní, kterých se už nebudete chtít vzdát.
- Meduňka – má ráda polostín a vlhkou půdu
- Rozmarýn – stačí mu jen občasná zálivka, ale potřebuje hodně světla
- Máta – prospějeme jí pravidelným zaléváním a snese i polostín
- Bazalka – potrpí si na každodenní zalévání
- Koriandr – vyžaduje dostatek tepla a rovnoměrně vlhkou půdu
- Majoránka – potřebuje teplo a propustnou zeminu
- Libeček – má rád světlo i polostín, nesnáší přemokření
- Pažitka – bylinka, která se snadno rozroste jako plevel, ale dá se dobře pěstovat i celoročně v nádobách
- Tymián – má rád dobře propustnou, písčitou půdu, nemá rád přemokření
Vypěstovat bylinky můžete i na okenním parapetu
Jak pěstovat bylinky na terase, na balkoně nebo jen tak za oknem
Pokud máte balkon orientovaný na jih, bude se tam velmi dobře dařit středomořským bylinkám, jako je tymián, oregano, šalvěj, bazalka či rozmarýn. Mají totiž rády teplo a přímé slunce. Balkon na východ či na západ se bude hodit pro bylinky, které preferují polostín. Je to například meduňka nebo máta. Severní strana je nejméně ideální, ale přesto tam můžete bez obav pěstovat třeba pažitku, kerblík nebo libeček. Rostlinky by měly být v závětří a chráněny před poledním žárem. Pro pěstování bylinek v zimě se hodí pouze vnitřní prostory. Pěknou bylinkovou zahrádku můžete mít klidně i doma za oknem, i tady však pozor na teplotu a množství slunečního světla, které by nemělo být příliš prudké.
Pěstování bylinek v bytě
Pro vnitřní celoroční pěstování se hodí bylinky, které zvládnou nižší teploty i polostín. Jsou to například pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha. Nejlépe se bude dařit bylinkám právě za oknem, kde budou mít dostatek světla. Pozor na pěstování bylinek doma v zimě, kdy se topí. Rostlinkám nesvědčí blízkost sálajícího radiátoru. Škodit by jim však mohl také průvan.
Pěstování bylinek ve skleníku
Mezi ty nejčastěji pěstované bylinky ve skleníku patří kopr, bazalka, oregano, šafrán, pažitka, meduňka, heřmánek, medvědí česnek, máta, kmín, heřmánek, saturejka, zázvor, majoránka, měsíček a mnoho dalších. Všem těmto rostlinkám vyhovuje slunné a teplé místo, proto je skleník ideální. Je však také důležité zajistit bylinkám pravidelnou zálivku, nejraději mají odstátou vodu. S pěstováním mohou pomoci také kvalitní hnojiva. Bylinky jsou poměrně náročné na teplotu, nevystavujte je proto průvanu ani teplotním výkyvům. Nemají rády plevel, je proto vhodné jej pravidelně z jejich okolí odstraňovat. Odmění se vám mimo jiné svou krásou a intenzivní vůní.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock