zpět

Vypěstovat bylinky můžete i na okenním parapetu

Fakt, že nejste majiteli zahrady, ještě neznamená, že byste si nemohli dopřát pár vitamínů z vlastních zdrojů. Pro pěstování na okenním parapetu, za oknem nebo na balkoně se hodí například bylinky.

V květináči nebo truhlíku se dá pěstovat ledacos. Do základního výčtu patří petržel a pažitka. V nádobě se ale daří také majoránce, tymiánu nebo v poslední době tolik oblíbené bazalce.

Semínka versus rostlinky

Zapomeňte na relativně snadné získání již vzrostlých bylinek v supermarketu. V domácích podmínkách mají tyhle rychlené kultivary jepičí život, takže si vitamíny z nich užijete sotva na pár jídel. O něco složitější, zato ale s trvalejším výsledkem, bude pěstování ze semínek, která se dají koupit v každém zahradnictví nebo hobbymarketu.

Nezbytné pomůcky

Pro domácí zahradničení budete potřebovat vhodné pěstební nádoby. Některým bylinkám se daří v květináči, jiné je lepší zasadit do truhlíku. Existují substráty určené přímo pro aromatické rostlinky, které obsahují důležité složky prospívající jejich zdravému růstu. Výhodou je, že jim pak nemusíte přidávat další živiny. Pro první vysévání se také používají takzvané sadbovače, což jsou malé pařníky s průhledným plastovým víkem. Jejich výhodou je stálá teplota ve vnitřním prostředí a současně minimální vysychání substrátu. Jakmile zde semínka vyklíčí, je třeba je přesadit - ideálně do samozavlažovacího květináče nebo truhlíku, odkud si rostliny berou vláhu dle potřeby. 

Otázka vláhy

Substrát je třeba udržovat neustále vlhký. Semínka, která jste do něj zaseli, tak budou mít šanci vzejít. Vyvarujte se ovšem příliš razantního zalití, které by mohlo osivo vyplavit z půdy. Daleko lepší je pravidelné, a hlavně dostatečné rosení, které zajistí, aby vody v květináči nebo pařeništi bylo tak akorát. Ani vzrostlé bylinky byste neměli přelívat. Množství vody je dáno typem rostliny.

Vhodné umístění

Bylinky potřebují dostatek světla. V ideálním případě byste je měli postavit na jižní nebo východní okno nebo balkon. Zpočátku je vhodné rostlinky během poledne lehce zastínit, aby je, obzvlášť ty, které rostou za oknem, žár nespálil. Při pěstování na okenním parapetu si musíte dát také pozor na průvan, který bylinkám ubližuje. Čas od času nezapomeňte květináč otočit, aby se rostliny vytahovaly ke světlu rovnoměrně.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: HORNBACH, TCHIBO, BELLA ROSE, PIXABAY

 

 

 

 

 

Vypěstovat bylinky můžete i na okenním parapetu Vypěstovat bylinky můžete i na okenním parapetu Vypěstovat bylinky můžete i na okenním parapetu
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty