Kompost je velmi kvalitní bio hnojivo, které má své nedocenitelné uplatnění při pěstování vlastní zeleniny, květin, trávníků, ale i při údržbě či rekultivaci parků a veřejné zeleně. Používá se pro zúrodňování půdy a je přínosem pro každou zahradu, i tu sebemenší. Dodá jí potřebnou vitalitu pro růst dalších rostlin, dá se tak říct, že je vaší zahradě nejen přítelem, ale zároveň doktorem.
Kvalitní domácí kompost ocení i okrasné keře či ovocné stromy, velmi prospívá takovým plodinám jako jsou cukety, okurky nebo dýně. Ty se mnohdy pěstují přímo na kompostu. Pokud tedy dosud vyhazujete bioodpad do popelnic, zauvažujte o založení vlastního kompostu, který vaší zahradě může přinést velký užitek.
Co je to kompost a proč je pro zahradu tak důležitý?
Kompost vzniká tlením čili rozkladem organického materiálu. Slouží ke hnojení půdy, čímž jí navrací ztracené organické a minerální látky spotřebované při pěstování rostlin a plodin. Zdárnému průběhu kompostování napomáhají různí živočichové, například larvy, žížaly, bakterie a plísně. Organický materiál z našich domácností tvoří například odpad z kuchyně, ale i ze zahrady. Vyzrálý kompost se zapravuje hráběmi mělce do půdy, jedná se zhruba o jeden až dva centimetry silnou vrstvu za rok. Nevyzrálý kompost můžeme nechat na povrchu záhonů a jen jej přihrnout k rostlinám, pomůže potlačit růst plevelů. Mezitím postupně dozraje a na podzim jej už můžeme zapravit do půdy.
Co je vhodné ke kompostování?
- rostlinný odpad, listí, posekaná tráva, menší zbytky větví keřů a stromů
- organické odpady z domácnosti: květiny, tlející ovoce a zelenina, slupky z brambor a cibule
- podestýlka a hnůj z chovu drobných domácích mazlíčků
- sláma, hobliny, piliny aj.
Co kompostu velmi prospívá?
Kompostu bude jistým přínosem například kávová sedlina nebo vyluhovaný čaj, obojí je totiž oblíbenou potravou pro žížaly. Obsahují důležité živiny, jak je draslík a hořčík. Kávová sedlina kompost okyseluje a je tak vhodná například pro rododendrony, kterým se daří v kyselejší půdě. Dále můžete použít i zbytky vlasů a vousů, ty obsahují hodně dusíku, dále popel ze dřeva, ten obsahuje dusík a vápník, opět důležité prvky pro kvalitu kompostu. Spadané listí je výbornou výživou pro kompost a nevadí mu ani jehličí, i když tleje pomalu a může se tak v kompostu nechat delší dobu.
Co do kompostu nepatří?
- Komunální odpad
- sklo, kovy, plasty a textilie
- obsah sáčků z vysavačů
- popel z briket a uhlí
- časopisy a kartony
- slupky z citrusů a exotického ovoce – rychle a snadno plesniví, neměli bychom je proto do kompostu přidávat v příliš velkém množství
- vaječné skořápky – příliš vysokým obsahem vápníku působí proti okyselování kompostu a těžko se rozkládají.
Zahradničení s kompostem: Jak kompost pomáhá rostlinám a půdě?
K čemu slouží zahradní kompostér?
Kompostéry slouží k dočasnému uskladnění přírodního odpadu, který se v něm bezpečně rozkládá na hnojivo. Jsou navrženy a uzpůsobeny tak, aby usnadnily a urychlily rozklad organických látek pomocí provzdušňování a retence vlhkosti. Na trhu je v současné době velké množství zahradních i domácích kompostérů a někdy se mezi nimi obtížně vybírá. Při výběru kompostéru je nutné zohlednit například velikost zahrady, množství odpadu, možné škůdce, rozpočet a podobně.
Kompostér do bytu? Proč ne?
Že se dá kompostovat jen na zahradě? Omyl. I v bytě můžete kroutit hlavou nad množstvím vlastního organického odpadu, který je možné efektivně spotřebovat. I do bytu si totiž můžete jednoduše pořídit kompostér. Prospějete tak životnímu prostředí a zároveň získáte kvalitní hnojivo pro růst vašich rostlin. A co víc? Zdarma a bez námahy! Právě k tomu je určený vermikompostér – multifunkční zařízení ke kompostování zbytků potravin v domácnosti. Využívá se přitom násad s kalifornskými žížalami a jejich schopnost přeměňovat tento organický odpad na vysoce kvalitní bio hnojivo.
Veronika Moreira Tůmová
fotogalerie: Shutterstock