Ledoví muži nebo také zmrzlíci, ledoví bratři, ledoví či mokří svatí, zmrzlí bratři, tři studení, železní muži apod. Jejich pojmenování jsou zkrátka různá. Co ale přesně znamenají? Podle všeobecného přesvědčení jsou dny ledových mužů obdobím tří kritických květnových dnů, kdy je zahrada v ohrožení díky pravděpodobnosti dočasného návratu nočních mrazíků.
Jakmile tyto tři dny skončí, i mrazy by měly být už nadobro pryč a vy můžete směle začít s výsadbou i méně odolných rostlin do venkovních záhonů. Ledoví muži zkrátka umí zaskočit, a proto jsou postrachem všech zahrádkářů. Naši předkové z nich měli velké obavy, jelikož byly nezanedbatelnou hrozbou pro úrodu, zejména pak v případě již kvetoucích ovocných stromů.
Dny ledových mužů – které to jsou?
- Pankrác - 12. 5.
- Servác - 13. 5.
- Bonifác - 14. 5.
To jsou ledoví muži, kterým navíc poměrně často dělá společnost ještě uplakaná čili deštivá Žofie, která připadá na 15. května.
Tyto dny s sebou obvykle přinášejí výrazné ochlazení a noční mráz, nebo vydatné deště, někdy dokonce se sněhem. Dny ledových mužů charakterizují specifické třídenní klimatologické období od 12. do 14. května, vycházejí z evropské víry, sahající až do středověku. Středověká tradice praví, že tito tři světci chrání úrodu před nebezpečím pozdních mrazů a teprve po jejich odchodu toto nebezpečí pomíjí. Tyto tři dny znamenají poslední záchvěvy zimy, která poté definitivně předává žezlo jaru a teplejšímu počasí.
Na co si dát pozor a jak ochránit zahradu do konce první poloviny května?
Teploty mohou být až do příchodu ledových mužů velmi proměnlivé až nevyzpytatelné. Mladé výhonky rostlin jsou právě na toto období citlivé, teplotní rozdíly mezi dnem a nocí mohou přesáhnout i 10°C, a proto hrozí přemrznutí i jejich kořenům. Riziko pozdních mrazíků může být v jednotlivých částech země různé, i to je proto nutné vzít v úvahu před plánovanou výsadbou. Je vhodné také půdu provzdušnit hráběmi nebo pomocí kultivátoru, což pomůže k jejímu rychlejšímu prohřátí sluncem.
S jakou výsadbou počkat až po „zmrzlých“?
Tyto poslední záchvěvy zimy mohou pěstitele hodně potrápit a v zahradách, sadech či na balkonech zanechat nemalé škody. V ohrožení je zejména teplomilná zelenina, například rajčata, okurky, cukety nebo papriky. S jejich výsadbou na volné záhony se určitě vyplatí ještě nějakou dobu počkat, stejně jako s výsadbou fazolí nebo kukuřice. Netrpělivost se nemusí vyplatit ani při výsadbě jahod nebo melounů, i ty patří k náchylnějším a teplomilným rostlinám. Okurky a saláty zatím ponecháme ve skleníku. V případě potřeby, kdy jsou sazenice již na záhonech, je vhodné je zakrýt netkanou textilií. Sazenice do výšky 5 – 7 cm ochráníme před zimou přihrnutím zeminy.
Lidové pranostiky o ledových mužích
- Ledoví muži – spalují mrazem ovoce i růži.
- Nezamrazí-li ledoví bratři, Pankrác, Servác a Bonifác, pak alespoň zastudí.
- Pankráce, Serváce a Bonifáce bojí se všechny zahradnice.
- Svatá Žofie políčka zalije.
Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock