Podzim se hlásí ke slovu a zahrádkáři mají jistě plné ruce práce se sklízením úrody, tedy plodů úsilí, jež na zahrádce několik měsíců vyvíjejí. Sklizeň ale není tím jediným, co nám zahrádka daruje, když se jí věnujeme tak, jak potřebuje. Jaké další benefity zahradničení nabízí?
Nejspíš víte, že byste se měli každý den alespoň půl hodiny až hodinu hýbat, jenže se z práce vracíte tak unavení, že máte sílu jen se svalit na pohovku. Tušíte, že byste se měli naučit relaxovat, protože vám myšlenky na práci a různé problémy nedají spát. A už dlouho přemýšlíte nad tím, že kupovat ovoce a zeleninu z dovozu není pro zdraví a planetu zrovna nejlepší. Jenže co s tím vším najednou máte udělat? Pouvažovat o pořízení zahrádky, pokud už nějakou nemáte. Jaké výhody zahradničení přináší?
1) Pohyb na čerstvém vzduchu
Pravidelná fyzická aktivita na čerstvém vzduchu by měla být každodenní součástí života, protože prospívá jak tělu, tak i mysli a duši a neodmyslitelně patří ke zdravému a správnému životnímu stylu. Je přitom jasné, že každému vyhovuje jiný druh pohybu a někteří se dokonce mohou domnívat, že jim nevyhovuje žádný. To se ale ke slovu dostává vrozená lenost, se kterou právě zahradničení umí pěkně pracovat – pokud máte zahrádku mimo domov, musíte se tam nějak dopravit a ideálně ne autem, ale na kole nebo po svých. A zoufat nemusíte ani případě, že patříte mezi šťastlivce, jejichž zahrada se nachází přímo u domu, kde bydlí: protože na zahrádce samotné získáte dostatek pohybu a k tomu všemu můžete ještě trénovat správné pohybové vzorce – ohýbat se a sedět s rovnými zády a podobně. A dalším benefitem je fakt, že to všechno provádíte na čerstvém vzduchu za jakéhokoliv počasí, takže se zároveň přirozeně otužujete.
2) Pomáhá od stresu
Rýpání se v hlíně může být jednou z nejefektivnějších a zároveň nejjednodušších forem meditace. Spousta lidí pracujících hlavou si zahrádkaření nemohou vynachválit právě proto, že při něm jako při málokteré jiné činností dokáží „vypnout“ a nemyslet na nic. Pokud tedy za sebou máte náročný a hektický den a máte pocit, že se vám hlava doslova rozskočí z kolotoče mučivých myšlenek, které divoce víří v kruzích, není nic lepšího než nechat starosti, strachy a úzkosti rozpustit v hojivé síle vaší zahrádky.
3) Prostředek relaxace
Jedna věc je, že vám zahradničení pomůže „vyčistit hlavu“, další věc je, že poté, co máte hotovo a co si potvrdíte známý fakt, o němž zpívají Svěrák s Uhlířem, tedy že „dělání, dělání všechny smutky zahání“, můžete se posadit a s šálkem kávy či čaje se kochat vší tou nádherou, kterou nemá na svědomí nikdo jiný než vy! Pocit z dobře odvedené práce vás bude hřát stejně jako pohled na přírodní zeleň a květenu, která roste a prospívá díky vám. V řadě různých výzkumů se už prokázalo, že pouhý pohled na přírodu může člověka neobyčejně povznést na duchu a každý zahrádkář to jistě potvrdí.
4) Podpora kreativity a zručnosti
Každodenní povinnosti a přísně stanovená rutina může naši fantazii zahnat do úzkých mezí, kde se nedokáže svobodně rozvíjet. Z vězení, do níž jsme ji v podstatě sami uzavřeli, ji může vysvobodit právě zahradničení. Podporuje svobodu ducha, uvolňuje překážky, které si sami klademe, probouzí v nás kreativitu a způsobuje, že sršíme nápady, jak zahrádku zušlechtit, aby vypadala k světu a plodila, co chceme. A to, co vymyslíme, musíme realizovat vlastníma rukama, většinou za pomoci speciálních pomůcek a nářadí. Díky tomu při posilování kreativity zároveň pracujeme na zlepšování a udržování zručnosti.
5) Čerstvé plody z vlastní produkce
A nesmíme zapomenout na onu skutečnost, pro níž si v počátku mnoho lidí zahrádku primárně pořídí – když o ni budete správně pečovat, odmění se za vaše úsilí a daruje vám lahodné a čerstvé plody, na nichž si pochutnáte o mnoho více než na těch z obchodu.
Kateřina Hájková
Fotogalerie: Shutterstock