Důsledkům zdražování elektřiny se skutečně nevyhne nikdo z nás, potřebujeme a spotřebováváme ji téměř neustále. Se začátkem topné sezóny budou i majitelé plynových kotlů letos patrně mnohem opatrnější. Velkým tématem je i navrhovaná vyhláška o nuceném snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech, právě v důsledku energetické krize. Ta však čelí velké kritice a budí neskrývanou nevoli.
Účty za energie jsou v českých domácnostech i na politické scéně stále tématem číslo jedna, a není divu. Doplatky a nové navýšení záloh asi nechalo v klidu jen málokterou z nich. Tipů na efektivní úspory za elektřinu a plyn tak stále není dost, a my opět některé z nich přinášíme v dnešním článku.
Úspory v kuchyni
Pokud chcete se znatelnou úsporou začít v kuchyni, můžeme doporučit indukční varnou desku a dále moderní sporáky, které často využívají technologie využívající zbytkové teplo plotny. Tam, kde podobná vychytávka není k dispozici, stačí plotnu vypnout o pár minut dřív. Zapomeňte také na používání mikrovlnné trouby k rozmrazování potravin, tím se vaše spotřeba elektrické energie zbytečně navýší, a přitom stačí vyndat maso či jiné potraviny z mrazáku v pravý čas a nechat na ně působit pokojovou teplotu. Smaltované nádobí vyměňte za ocel nebo měď, vede a udržuje teplo lépe. Pozor také na prohnutá nebo vyboulená dna pánví a hrnců. Od věci nebude ani rychlovarná konvice s nastavitelnou teplotou. Pokud jde o myčku nádobí, používejte ji vždy jen zcela naplněnou, neplýtvejte vodou ani elektřinou jen na pár talířů a příborů od večeře.
LED žárovky – jistota úsporného svícení
LED žárovky by v této době měly být samozřejmostí, jejich význam ohledně úspory elektřiny za svícení rozhodně nepodceňujte. Bude třeba také udělat něco se zlozvykem (obvykle u dětí, ale nejen u nich), jakým je nezhasínání. Jde o nešvar, který se může prodražit jako nikdy předtím. Osvětlení spotřebuje až desetinu elektřiny v domácnosti, takže naše rada je jasná: tam, kde rozsvěcujete a zhasínáte často (společná chodba, hala apod.) umístěte vypínače se senzorem pohybu, které vám pomůžou znatelně ušetřit.
Úsporné spotřebiče i způsob topení
Při pořizování nových spotřebičů si dobře všímejte energetického štítku. Například nejúspornější ledničky nebo mrazáky jsou označované písmenem A, nejméně úsporné pak písmenem G. Pokud jde o topení, snížit teplotu v každé místnosti o jeden stupeň Celsia je podle všeho dostačující k tomu, abyste ušetřili. Trávit zimu v přetopených místnostech navíc znamená vystavování se zvýšenému množství virů a alergenů, které se tak v domácnosti s příliš suchým vzduchem snáze šíří. Pozor také na zakrývání radiátorů oblečením, ručníky, závěsy a podobně. Tím bereme topnému tělesu jeho schopnost výhřevu a mrháme energií.
Naučte se energiemi šetřit, ušetříte peníze!
Obecně bychom měli myslet především na to, že časům, kdy jsme o vlastní spotřebě energií nemuseli moc přemýšlet, definitivně odzvonilo. Osvojte si proto návyky, které vám mohou s úsporami pomoci znatelněji, než by se mohlo na první pohled zdát. Odvykněte si usínat u televize a vypněte ji včas. Vždy a všude důsledně zhasínejte. Neohřívejte v konvici na kávu příliš vody, kterou nespotřebujete. Vypínejte nebo uspávejte počítač, když na něm zrovna nepracujete. Pračku zapínejte jen po jejím naplnění, při obvyklém znečištění stačí prát prádlo na kratší program a na 40 stupňů. Nabíječku na telefon vytahujte ze zásuvky, pokud nepotřebujete nabíjet, jinak stále spotřebovává energii. Tyto a další podobné návyky vám pomohou ušetřit, aniž byste měli pocit, že se omezujete nebo že žijete ve znatelně menším pohodlí.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock