Koroze železných, ocelových a dalších kovových předmětů je nejen estetickým problémem, ale především rizikem pro jejich zachování. Rez vzniká dlouhodobým působením vody na tyto předměty, v kombinaci s kyslíkem, čímž vniká tzv. oxidace.
Díky oxidaci kovové předměty „korodují“, čili rozpouštějí se na látku červenohnědé barvy – rez. Ta hrozí všude tam, kde jsou předměty z kovu, včetně šperků, delší dobu vystaveny vnějším vlivům, především vlhkosti.
Nejúčinnější zbraň proti korozi? Sucho a čistota
Tak jako v mnoha jiných případech, i zde platí, že s problémem se nejlíp vypořádáme tím, že mu budeme předcházet. Za vznik rzi může voda, proto kovy nejlépe ochráníme tím, že je budeme udržovat v čistotě a suchu. Kovové kuchyňské náčiní, nože, struhadla a podobně bychom tak měli hned po umytí pečlivě osušit a uklidit na suché, čisté místo. Některým těmto kovovým nástrojům nemusí prospívat ani časté mytí v myčce na nádobí. Pomocí nanesení minerálního oleje několikrát do roka můžeme tvorbě rzi také účinně zabránit, olej vytvoří na kovovém povrchu ochranný film. Na kovové nářadí do dílny je vhodný například pastový vosk.
Babské rady pro odstranění rzi v domácnosti
Prostředky k odstranění rzi koupíte běžně v supermarketech, obchodech s domácími potřebami a samozřejmě také v hojné nabídce internetu. Vždy si však dobře přečtěte složení daného výrobku. Běžně dostupné prostředky určené k odstraňování rzi mohou obsahovat toxické látky a další nebezpečné chemikálie, které jsou škodlivé pro životní prostředí a mohou velmi uškodit dětem i domácím zvířatům. Pustit se do boje proti rzi může být snadné a daleko bezpečnější, stačí porozhlédnout se doma ve spíži nebo v lednici. Nevěříte? Zkuste staré osvědčené tipy našich babiček!
Citron, ocet, brambory či jedlá soda?
Citrony, brambory, ocet, vinný kámen, všemocná jedlá soda, a dokonce i obyčejný kečup – to všechno jsou účinné pomůcky, které jistě máte běžně doma a které vám pomůžou s odstraňováním rzi. Citronová šťáva smíchaná se solí se hodí k vyčištění menších předmětů, jako jsou šroubky, hřebíky, matky a podobně, ale zvládne třeba i nevzhlednou rezavou plochu na dně dřezu. Směs naneste na zrezivělý povrch, nechte několik hodin působit a pak jednoduše vyčistěte. Jedlá soda je známým všestranným pomocníkem pro domácnost a ani rez ji rozhodně nezastaví. Nechte několik hodin působit a pak vydrhněte kartáčkem. Na rezavějící příbory můžete použít i rozříznutou bramboru, do které příbor zapíchnete a necháte působit třeba přes noc. Spolu s jedlou sodou či trochou jaru s ní vyčistíte i větší rezavé povrchy. Známý je také způsob ponoření předmětu na několik hodin i dní do octové lázně, na rez a její odstranění však účinně působí například také hrubá mouka nebo cola.
Šperky a bižuterie – jak je ochránit před rzí?
Zlato a stříbro jsou ušlechtilé kovy, které by nikdy neměly začít rezivět. Například zlaté šperky však velmi často obsahují příměsi jiných kovů, aby byl šperk pevnější. Zlaté šperky nerezaví, protože zlato nereaguje s kyslíkem, další kovy v něm obsažené už však tomuto způsobu znehodnocení podléhat mohou. Pozlacené šperky jsou typickým příkladem, dochází u nich časem k opotřebení, zlacení se začne drolit a odlamovat, odhalí původní kov, který je, nechráněný povrchovým zlatem, přirozeně náchylný k rezivění. Jedině správné čištění a údržba, a to nejen drahých šperků z čistých kovů, ale i těch levnějších, pomůže předejít problémům s rezivěním a zanechá šperky dlouho krásné, jako nové. Využít můžete výše zmíněné způsoby čištění, nebo speciální ochranné čističe zlata a stříbra určené pro šetrné a zároveň efektivní čištění drahých kovů.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock