Domácí relaxační koutek vám dá zapomenout na starosti každodenního života. A nemusí být vůbec velký. Stačí malá „zašívárna“, která poskytne útočiště pro odpočinek i dobití „baterek“. Jak doma vytvořit pohodlné relaxační zákoutí?
Studium, práce, finanční odpovědnost, výchova dětí, problémy s nemocnými rodiči – to vše vyžaduje dát si pauzu a věnovat pár minut jen sobě, svému klidu a duševní pohodě. Vytvoření domácího relaxačního koutku je v tomto smyslu tím nejjednodušším a často i nejefektivnějším způsobem pomoci. Jak na to?
Prostor, který vybízí k tomu darovat si čas
Možná vás odrazuje myšlenka, že do zařizování vaší odpočinkové zóny budete muset investovat mnoho času, úsilí a také financí, čehož máte i bez toho třeba nedostatek. Uklidníme vás – nic z toho vytvoření relaxačního koutku vyloženě nevyžaduje. Prostor, kde si budete moci v klidu číst, plést, nebo jen se zavřenýma očima tiše usrkávat čaj či se tulit k milované osobě nebo si na křesle drbat pejska či kočičku, poskytuje čas pro klidný odpočinek, který vám umožní nabrat síly a zregenerovat. Nic speciálního k tomu nepotřebujete. Jen čas, který budete chtít věnovat sami sobě – a prostor relaxační zóny by vás k tomu měl vybízet.
Využijte prostor naplno
Jednou z prvních potíží, která vás při navrhování relaxačního koutku potká, je tedy hledání místa, kde by mohl vzniknout. Opakujeme, že nepotřebujete velký počet metrů čtverečních, pro vytvoření koutku evokujícího harmonii a útulnost vám v klidu postačí jeden nebo dva. Ideálně k tomu slouží rohy místností, kde se nachází i okno.
Vyberte, kam si sednout
Po výběru místa, v němž dáte vzniknout své „dobíjecí“ oblasti, přichází čas vybrat, kde a na čem budete sedět. Existuje několik možností a měli byste pamatovat na to, aby ono „sedátko“ bylo pohodlné, všestranné a aby vám dovolilo se plně uvolnit, když budete hodně unavení. Se zohledněním těchto faktorů potom můžete sáhnout po čemkoliv, co vám do této koncepce zapadne – od houpacího křesla, rozkládací pohovky a lenošky přes houpací síť až po několik polštářů rozházených po podložce nebo podlaze. Myslete na to, že byste měli být schopni pohodlně změnit polohu, natáhnout nohy, uvolnit se – když potřebujete odpočívat, nechcete hledat vhodnou polohu, dokud nevyprší čas a vy nebudete muset jít zase něco dělat. Zjednodušte si to.
Obklopte se předměty, které vás uklidní
Které věci ve vás evokují pocit pohody? Malá knihovnička, fotka rodiny v pěkném rámečku, voňavá svíčka, měkoučký polštářek, tajemný obraz nebo fotografie přírody? Ať už je to cokoliv, obklopte se ve svém rohovém království takovými předměty, které vám pomohou navodit klid a harmonii a podpoří relaxaci, kterou se ve svém koutku chystáte praktikovat. Nedopusťte ovšem, aby se oblast stala přeplácanou. Potřebujete zde volně dýchat. Myslete na to.
Zvolte světlé, neutrální barvy
Mezi barvami a emocemi existuje úzký vztah. Stručně řečeno: barevné tóny, do nichž sladíte svůj relaxační koutek, se budou významnou měrou podílet na náladě, kterou budete mít, když zde budete pobývat. Bezpečné je spolehnout se na světlé a neutrální barvy, které evokují čistotu, klid a pohodu. Úspěchy slaví zejména světle modrá a světle zelená – první připomíná moře nebo oblohu, takže vyzařuje prostor, volnost a úlevu, druhá připomíná přírodu a uklidňuje.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock