Ať už máte velikou zahradu s bazénem, rozlehlou terasu, pár metrů čtverečních nebo jenom balkon, v dnešní době máte na výběr z nepřeberného množství druhů nábytku a vybere si opravdu každý. Slunce a teplé dny si všichni rádi užíváme, i třeba jen s knihou a studeným letním drinkem pod slunečníkem, s výhledem do vlastních rozkvetlých záhonů.
Právě tehdy ale budeme řešit vhodný zahradní nábytek, jeho umístění a péči o něj, abychom se z něj mohli radovat co nejdéle. V první řadě nás bude určitě zajímat materiál, z kterého si zahradní nábytek pořídíme. Měl by být dostatečně odolný a zvládat změny počasí, bytelný a stabilní, a samozřejmě by měl dobře vypadat. Důležité je i jeho umístění, kde bude stát? Bude chráněný přístřeškem či pergolou, nebo bude spíš na volném prostranství? Kde a jak ho uskladníme na zimu?
Zahradní nábytek a výběr materiálů - plast
Plast, hliník, dřevo umělý nebo přírodní ratan, luxusní designové soupravy nebo jen něco menšího na balkon? Je skutečně z čeho vybírat. Extrémně odolný proti povětrnostním vlivům, ale třeba i proti mechanickému poškození bývá plastový nábytek, pokud však jde o výrobu z kvalitního plastu. Takový nábytek bývá i velmi kvalitně zpracován co do designu, imituje například jiné materiály, jako je dřevo či ratan. Plastový nábytek je velmi nenáročný na údržbu, vyrábí se například polohovatelná plastová lehátka, plastové zahradní truhly, stoly, židle a celé jídelní sety.
Zahradní nábytek z hliníku, ze dřeva nebo z ratanu?
Za stejně odolný, bezúdržbový a přitom takřka nerozbitný se považuje hliníkový nábytek. Pokud se vám líbí design moderního kovu, můžete najít zalíbení právě v hliníkovém zahradním nábytku, který je zároveň lehký a snadno přenosný. Nejčastěji mívá jen hliníkovou nosnou konstrukci, která může být dále doplněna dřevem, plastem či sklem. Dřevěný nábytek v retro i moderním provedení nabízí souznění s přírodou, potřebuje už však jistou úroveň péče a údržby. Umělý ratan je oblíbený, nadčasový, lehký a odolný materiál, díky odolnosti vůči počasí vhodný do prosklené verandy, do zimní zahrady, na terasu, k bazénu i na zahradu k posezení u grilování. Nábytek z přírodního ratanu není tak náročný na údržbu, jak by se mohlo zdát. Stačí jej přikrýt plachtou, pokud očekáváte déšť nebo velký vítr. Na zimu by však měl být bezpečně uskladněn a před novou sezónou pak nalakován. Při znečištění nebo zaprášení pak neodkládejte šetrné vyčištění hadrem a teplou vodou, popř. saponátem.
Zahradní nábytek k bazénu
K bazénu se často pořizuje plastový nábytek (nejčastěji právě polohovatelná lehátka), kterému neškodí vlhko ani přímé sluneční paprsky. Stejně tak ale okolí bazénů sluší nábytek z umělého ratanu, se spoustou sedacího prostoru doplněného o vhodné textilie. Můžete si tak pořídit celé sedací soupravy, stylová křesla pro dva s přístřeškem, pohovky, houpací křesla, taburetky, servírovací stolky a podobně. Veškeré polštáře, deky, podsedáky, polstry a textilie byste však měli vždy chránit před počasím, například je ukládat do k tomu určeného zahradního boxu.
Péče o dřevěný zahradní nábytek – lak, olej nebo vosk?
Na zahradní nábytek ze dřeva mnozí nedají dopustit, i když je na údržbu bezpochyby nejnáročnější. Dřevěný nábytek bychom měli pravidelně čistit a ošetřovat nátěrem – impregnací. Speciální olej používáme, abychom oživili přirozenou barvu dřeva a také snížili riziko jeho popraskání. Olej se vsákne do struktury dřeva, čímž je ošetřeno a oproti laku má řadu výhod. Lakované dřevo se však nenapodobitelně leskne a jeho údržba je snadnější, lak vytváří na povrchu dřeva jednolitou vrstvu, kterou lze jen otírat hadříkem. Pokud však lak popraská, je třeba přelakovat vše, nejen místo poškození. Vosk na dřevo funguje podobně jako lak, chrání před působením vody, ale vadí mu vysoké teploty.
Zahradní houpačky
I zahradní houpačky či závěsná houpací lehátka najdeme v mnoha provedením. Mohou být dřevěné nebo kovové, vždy však záleží na kvalitě daného materiálu a také způsobu provedení. Kovové houpačky bývají levnější a na údržbu méně náročné, oproti tomu ty dřevěné zase slibují vysokou odolnost, stabilitu, kvalitní povrchovou úpravu a dlouhou životnost. Dřevěné konstrukce houpaček je třeba opět pravidelně impregnovat, stejně jako ostatní dřevěný zahradní nábytek.
Uskladnění zahradního nábytku na zimu
Jak už bylo řečeno, určité typy zahradního nábytku, jako je například plastový nábytek, není potřeba na zimu složitě uskladňovat, mohou docela dobře zůstat venku, třeba jen rozebrané nebo složené a pro lepší ochranu přikryté. Stejně tak můžete jen takto lehce zaopatřit umělý ratan či kov. Trochu složitější to bude s dřevěným nábytkem. Ke dřevu by se neměla dostat vlhkost, potřebuje však vzduch, proto jej na zimu rozhodně nebalte do igelitu. Raději jej umístěte na izolační podložku a přikryjte prodyšnou plachtou. Dřevěný nábytek zimu dobře přečká v kůlně, v garáži i v zahradním domku, kde zůstane chráněný.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock