Slimáci jsou postrachem všech zahrádkářů, o tom není pochyb. Soustavně ožírají a tím postupně likvidují především jemné výhonky rostlin, mladé vzrůstající rostliny i květní poupata. Ohrožují tak především mladou výsadbu a když se přemnoží, z úrody vám zbydou jen oči pro pláč.
Proti slimákům je potřeba zasáhnout včas a efektivně. Pokud se slimáci přemnoží, jen těžko před nimi svou úrodu uchráníte. Jeden slimák dokáže za sezonu zkonzumovat až jeden kilogram rostlin! Jak s nimi tedy účinně bojovat a co proti nim skutečně pomáhá?
Odkud se vzal Plzák španělský?
Plzák španělský se rozšířil prakticky do celé Evropy z Pyrenejského poloostrova na dovážené zelenině. V současnosti je považován za největšího škůdce užitkových zahrad, a to zejména proto, že nemá mnoho přirozených nepřátel. Vyskytuje se všude tam, kde přetrvává vlhko, nejčastěji v hustých porostech, na zahradách, v místech zarostlých plevelem i u vodních ploch. Má rád stín a vysokou trávu. Po dešti obvykle vyráží za potravou, ti větší z nich dokáží ujít až padesát metrů. Je potřeba proti nim zasáhnout hned na začátku jejich zvýšené aktivity, tedy obvykle v době po začátku léta. K účinné obraně záhonů před slimáky přispívá i cílené omezování procesů jejich rozmnožování. Nutná je pochopitelně likvidace vajíček. Těch kladou slimáci nejvíc během srpna i září.
Sbírání slimáků
Může to znít naivně nebo příliš jednoduše, ale nejlépe se slimáků zbavíte jejich sbíráním. Bude vám k tomu stačit zahradnická lopatka a kbelík. Čas na sesbírání těchto nezvaných hostů si udělejte ideálně brzy po ránu nebo naopak za soumraku. Slimáci jsou v této době aktivní, protože ještě nejsou tak vysoké teploty, které je poté zaženou do úkrytu. Následná likvidace bývá různá a obvykle poněkud drastická. Pokud je to proti vašemu přesvědčení, odneste je daleko do lesa nebo na louku.
Sůl raději vynechte
Solení slimáků je velmi drastická, i když rozšířená metoda likvidace slimáků. Sůl navíc škodí i samotné zahradě a může zahubit mnoho užitečných drobných tvorů. Sůl pochopitelně způsobuje každému organismu velké utrpení, a navíc neprospívá ani půdě. Zkuste proto raději některý z jiných doporučovaných způsobů.
Kávová sedlina v boji se slimáky
Sůl můžete snadno a účinně nahradit kávovou sedlinou. Kofein je pro slimáky jedovatý a škodí jejich nervům. Kávovou sedlinu jednoduše nasypte okolo záhonů, pravidelně po dešti ji pak seberte a vyměňte za čerstvou.
Pivní pasti na slimáky
Oblíbenou a poměrně často aplikovanou metodou jsou pivní pasti. Do hlubokých misek či kelímků nalijeme pivo a pasti umístíme do vyhloubených děr v zemi. Pasti je nutné pravidelně kontrolovat. Chycené a do pastí napadané slimáky pak jednoduše posbíráme. V období sucha jich tu najdete nejvíc po ránu, po dešti naopak večer.
Vyvýšené záhony a vysazení bylin
Kolem záhonů můžete vytvořit ochrannou bariéru nebo záhon vyvýšit. Plži nepřelezou přes vyšší překážku s hrubým povrchem. Účinné je také obsypat záhony hrubým materiálem, který deštěm nerozmokne, nejlépe pískem. Dále se doporučuje vysazení některých bylin, které slimákům na zahradě nevoní, mohou být například na okrajích záhonů. Patří sem kopr, levandule, česnek, šalvěj, bodlák, hortenzie, pivoňka, petržel, tymián, kosatec či některé druhy okrasných travin.
Lapače na slimáky a speciální granule
Další účinnou zbraní proti slimákům jsou mechanické pasti, tzv. lapače slimáků. Ty jednoduše naplníte speciálními granulemi, na které se slimáci chytnou jako myši na sýr. Tyto granule jsou vysoce účinným a zároveň ekologickým způsobem, jak se zbavit slimáků. Granule neuškodí domácím mazlíčkům a nemají ani negativní vliv na zeleninu či jiné rostliny. Granule jsou přitom pastí chráněny před deštěm, a tak je nemusíte nijak často měnit.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock