Peří je přírodní materiál, který se používá například k výplním bund, spacáků, ale také přikrývek, dek a polštářů. Má celou řadu výhod a jde rozhodně o nejvhodnější a nejkvalitnější výplňový materiál s velmi dlouhou tradicí. I přesto však nemusí vyhovovat všem.
Peří je velmi dobrý tepelný izolant, které funguje tak, že vytvoří ve výplni vzduchové kapsy, které nepropustí chlad k tělu. Velkým nepřítelem peří je však vlhkost. Péřové deky a polštáře jsou také náročnější na údržbu. Přesto jim stále mnozí dávají přednost před syntetickými materiály.
Péřové deky a polštáře – spánek v suchu a teple
Během noci zajistí péřové deky ale třeba i spacáky velmi dobrý odvod tělesné vlhkosti. Komfort, teplo a sucho je tak během spánku pod péřovou duchnou zkrátka zaručen. Další výhodou peří je, že se jedná o čistě přírodní materiál, což je pro mnoho lidí s ekologickým cítěním rozhodujícím stanoviskem. Péřové deky a další vybavení jsou také při správné péči zárukou dlouhé životnosti a mohou vám dobře sloužit i desítky let. Peří představuje nevýhodu snad jen pro alergiky, kteří je bohužel nesnesou.
Mokré peří je problém
Pokud péřová výplň navlhne, ztrácí svou schopnost izolovat teplo. Mokré peří se na sebe vzájemně nalepí a tím se zničí vzduchové polštářky, které zajišťovaly tepelnou izolaci. Mokré peří také velmi špatně schne, což je další nepříjemný problém. Pokud však pomineme tuto nevýhodu a jsme schopni své péřové vybavení uchránit před vlhkem, je péřová výplň skvělou volbou, protože oproti syntetickým materiálům je péřová výplň velmi lehká a tím i skladnější.
Jaký druh peří se nejvíce používá?
Při výrobě péřových výplní se používá prachové peří a také peří nedrané. Za vysoce kvalitní poměr ve výplni se považuje 90 % prachového peří a 10 % nedraného peří, proto je dobré při výběru dek a polštářů na toto brát zřetel. Nejkvalitnější je peří husí a kachní, kachní peří navíc snáší i vlhkost o něco lépe než peří husí. Předností husího peří je pak lepší plnivost, toto peří je samo o sobě větší než kachní a k naplnění deky nebo polštáře je tak potřeba mnohem méně materiálu, tedy chomáčů peří.
Údržba peří – jak často je čistit?
Aby nám peřiny a polštáře neustále dobře sloužily, musíme je pravidelně čistit. Péřové přikrývky je vhodné nechat čistit každých 5 let, u polštářů pak nejméně jednou za 2 roky. Péřové přikrývky shromažďují prach, nečistoty, a hlavně zdraví škodlivé roztoče, bakterie, plísně a další alergeny, proto je pravidelná údržba čištěním tolik důležitá. Čištění peří má také velký vliv na nadýchanost a načechranost dek a polštářů.
Peří je přirozeně mastné, běžným praním se však odmastí a postupně rozpadá, navíc v domácích podmínkách peří ani důkladně nevysušíte a vzniká velmi vysoké riziko vzniku plísní. Svěřte proti čištění peří raději profesionálním čistírnám.
Peří versus syntetika – shrnutí výhod a nevýhod
Při rozhodování se mezi péřovou a syntetickou výplní je možné udělat si takovýto přehled všech pro a proti. Snadněji se tak můžete rozhodnout pro materiál, který vám bude nejvíce vyhovovat a bude tak právě pro vás ten pravý.
Výhody péřové výplně: je čistě přírodní, udržuje teplo, odvádí a absorbuje tělesnou vlhkost, je lehké a lépe skladné, při správné údržbě dlouho vydrží.
Nevýhody péřové výplně: nesnese vlhkost, je náročnější na údržbu, nevhodná pro alergiky, vyšší cena.
Výhody syntetické výplně: vlhkost pro ni není problém, je vhodnou alternativou pro alergiky, snadná údržba, nižší cena a velký výběr materiálů.
Nevýhody syntetické výplně: je těžká a hůře skladná, není ekologická a neabsorbuje tělesnou vlhkost, horší izolační vlastnosti.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock