Bývá tím prvním, koho po ránu slyšíte, i když z toho vždycky nemáte radost. Bez něj byste se ale možná neprobudili, takže spíše, než že byste se na něj zlobili, jste mu vděční. Ne, nemluvíme o partnerovi. Ale o budíku. Jak vybrat ten pravý?
Chytré telefony se staly nedílnou součástí našich životů a když jsme chvíli bez nich, často si připadáme jaksi bezbranní a jako zbavení šatstva či pravé ruky (asistenta). Jsme zvyklí se na ně spoléhat každý den, často je užíváme nejen místo diáře, ale také místo budíku – a tak s námi vedle postele na nočním stolku večer usínají a ráno nás zase probouzejí. Jenže tak na nás pořád působí modrým světlem, které vyzařují a které narušuje náš klidný spánek. Proto by nebylo od věci zvážit pořízení budíku. Podle čeho jej vybírat a čím se při výběru řídit? Tyto rady vám rozhodování usnadní.
1. Design neklaďte na první místo
Je lepší zvolit budík na základě jeho funkčnosti než podle toho, jak skvěle vypadá. Na prvním místě by naopak mělo stát uživatelsky přívětivé ovládání a snadné užívání: když vás budík vytrhne ze snu, budete dezorientovaní, jako omámení, a budete potřebovat jasně vědět, jaký jednoduchý pohyb učinit, abyste jej zastavili. Takže základní potřebná tlačítka by měla být snadno a pochopitelně přístupná.
2. Místo modré vsaďte na červenou či oranžovou
Jasného modrého světla, které stimuluje a způsobuje neklid, vydává dost zařízení i bez toho, že by se k nim musel přidávat i budík, který stojí na vašem nočním stolku. Chytré telefony, tablety, počítače, televize – všechny přístroje vydávají modré světlo narušující spánek. Zkuste proto investovat do budíku, který bude svítit oranžově nebo červeně, a to navíc velmi mírně. Takové teplejší světelné tóny by se měly postarat o klidnější spánek.
3. Zvažte různé zvuky
V čem tkví funkčnost budíku? Budí vás a užívá k tomu různých zvuků. A dnes více než kdykoliv dříve můžete vybírat z široké palety nejrůznějších tónů a způsobů reprodukce. Vyberte takový, který nejvíce ladí s vaší životní náturou. Dáváte přednost buzení rádiem nebo jste milovníkem přírody a přejete si, aby vás ze spánku probudilo cvrlikání ptáčků, šumění deště nebo větru v korunách stromů? Nebo preferujete oblíbené melodie? Máte raději jemnější buzení, kdy se hlasitost tónu zvyšuje postupně? Nebo máte hluboký spánek a probrat vás dovede jedině hlasité a troubivé pípání?
4. Přemýšlejte o dalších funkcích
Velcí spáči mohou potřebovat budík obohacený o funkci vibrací, jejichž otřesy je dovedou vyvést z říše snů, do níž by samotný zvuk pronikl jen velmi obtížně. Milujete spánek v absolutní tmě, jste citliví na světlo, a tak by se vám hodil budík, jehož displej se v rámci buzení začíná pomalu projasňovat až způsobí efekt podobný vytažení rolet či žaluzií? Vstáváte vy a váš partner v různých časech a ocenili byste možnost duálně nastavitelného alarmu umožňujícího zadat několik časů probuzení? Myslíte, že byste využili možnost nastavení dlouhodobého alarmu?
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock