Přichází čas si pořádně odpočinout: Rozlučte se s probdělými nocemi a zahajte proměnu pokoje, který se spánkem souvisí více než kterýkoliv jiný. Aby byla ložnice místem zvoucím ke klidu a odpočinku, musí nějak vypadat. Jaká organizační opatření vám pomohou k lepšímu spánku?
Pokud zjistíte, že kvůli bezesným nocím se celé dny proléváte kávou, abyste udrželi oči otevřené, je rozhodně na místě začít problém řešit. Na vině může být vaše ložnice s níž souvisejí zvyky a rituály, které jste zvyklí před spaním provádět. Změnou uspořádání „spacího pokoje“ můžete kvalitu spánku zlepšit přímo dramaticky: Nic u vás doma nebude mít na váš život větší dopad než pořádný spánek v krásné ložnici s designem, který vám pomůže dobít energii. Jak tedy na to?
1. Vytvořte klidnější prostor
Čím příjemnější prostředí, tím lepší spánek. Možná právě teď nemáte čas na malování stěn (ale pokud ano, zkuste modrou – barvu míru podporující klid), zkuste ale třeba na noční stolek umístit pár fotek nebo obrázků, které ve vás evokují pohodu. Podobné okrasy můžete dostat i na zeď.
2. Nepřipomínejte si práci
Pokud pracujete z domova, myslete na to, že umístění kanceláře do ložnice není dobrý nápad. Ložnice není pro práci, jejím účelem je pomoci vám relaxovat, dobít energii a odpočinout si. A přemýšlet o účtech a nedodělcích vám s tím rozhodně nepomůže. Přemístěte pracovní koutek kamkoliv, jen ne do ložnice. A pokud není zbytí, zkuste jej alespoň od dalšího prostoru nějak oddělit – zástěnou, závěsem, přepažením nebo pocitově, zkrátka jakkoliv.
Jak zařídit ložnici, abyste se vyspali do růžova? Je třeba dodržet několik zásad…
3. Odstraňte nepořádek
Jednou ze záležitostí, které ničí relaxační atmosféru v ložnici, je všudypřítomný nepořádek a chaos. Potřebujete více prostoru pro uložení věcí? Pořiďte si noční stolek se zásuvkami, vlastně jakýkoliv kus nábytku opatřeného zásuvkami s prostorem pro uskladnění potřebností, investujte do estetických krabic nebo vysouvacích šuplíků pod postel, kam se toho také spoustu vejde.
4. Zhasněte světla
A nejen lampičku na nočním stolku. Vypněte také televizi, počítač, chytrý telefon nebo tablet. Jasné světlo říká biologickým hodinám, že je čas vstát, což může rušit spánkový cyklus a zničit celkovou kvalitu spánku. V pokoji sloužícímu ke spánku byste měli povolit umělé světlo pouze v nezbytně nutných případech, ne o půlnoci, když vám přijde pracovní mail.
5. Usínejte v tichu
Během spánku stále zpracováváme zvuky na pozadí. Takže ano, ta televize, kterou jste nechali zapnutou, nebo pípání či vibrování smartphonu může přerušit spánkové fáze. Proto se před ulehnutím do peřin zbavte všech potencionálních zdrojů hluku tak, že je jednoduše vypnete.
6. Větrejte a regulujte vzduch
Podle studií se nejlepší teplota pro spánek pohybuje v rozmezí 15,5-19,5°C. Abyste jí dosáhli a pustili k sobě domů čerstvý vzduch, pravidelně větrejte a to i těsně před ulehnutím do postele. Myslete také na vlhkost vzduchu – ideálně by se měla pohybovat mezi 30 a 40 %: s udržením této normy může pomoci zvlhčovač, zejména v chladných a suchých zimních měsících.
7. Přidejte příjemnou vůni
Jedna studie zjistila, že levandule může snížit srdeční frekvenci, teplotu kůže i krevní tlak, což člověka uvolní, navodí ospalost a připraví na spánek. Zkuste tedy před usnutím zapálit svíčku s vůní levandule nebo vyprat povlečení v pracím prostředku s levandulí.
8. Každé ráno si ustelte
Každodenní ranní stlaní postele skutečně může pomoci v noci lépe spát. Průzkum americké Národní spánkové nadace zjistil, že účastníci, kteří si pravidelně stlali postel, a ložnici také pravidelně uklízeli, cítili, že tento postup silně ovlivnil kvalitu jejich spánku.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock