Při zařizování nového domova se často necháváme unést a zapomínáme na zlaté rčení, že „méně je více“. Přeplácanost a nesoulad ale nejsou jedinou chybou, jíž se lidé při plánování interiéru dopouštění. Na co dalšího si dávat pozor?
Každý chce mít krásný domov, kde se bude cítit pohodlně a který bude odrážet jeho osobní styl. A ačkoliv osobní vkus hraje při sestavování domova velkou roli, neměli bychom mu dávat zcela volnou ruku, protože by nás při přemotivovanosti mohl dohnat tam, kde se nám vůbec nebude líbit. Jak vytvořit harmonické a příjemné prostory v souladu s osobním vkusem bez toho, aby utrpěla celková estetika? Vyhýbejte se těmto šesti chybám.
1. Neplánujete
Základem úspěchu je plán, který umožní vyhodnotit vlastnosti každé místnosti a stanovit pro ni ten nejvhodnější design. I když nemáte rozpočet na najmutí profesionálního designéra, neberte plánování na lehkou váhu. Výsledkem by se mohla stát právě volba různých prvků, které se k sobě nehodí a vizuálně tak celý prostor spíše roztříští než aby ho sjednotily.
2. Nevěnujete pozornost osvětlení
Osvětlení je při navrhování interiéru jedním z nejdůležitějších faktorů. Všeho moc škodí – přesvětlený být působí chladně a neútulně, nevhodně zvolené osvětlení může zvýraznit méně lichotivé oblasti, pěkný dojem nedělá ani kombinování různých teplotních rozsahů žárovek. Někde může osvětlení chybět, například v místech, kde vykonáváte vizuální aktivitu jako je pracovní plocha nebo čtecí koutek, jinde může zase být navíc – třeba stropní světla v koupelně vytvářejí na tvářích zbytečné stíny, proto je dobré vyhodnotit předem i stíny, které zdroje světla budou generovat.
3. Zanedbáváte proporce
Když do místnosti umístíte příliš velkých prvků, bude se zdát malá. Vyplněním prostoru malými předměty bude tento naopak vypadat přeplněně. Klíčem k vyřešení je dosažení rovnováhy a to zkombinováním několika velikostí a tvarů. Pokud máte velký dům, nezdobte jej pouze velkými prvky. Totéž platí pro malý byt – nezaplňujte jej výlučně malými předměty.
4. Nevybíráte ohniska
Každá místnost by měla mít ohnisko, svůj střed, kde dochází k hlavním činnostem, k největší koncentraci lidí, zkrátka kde trávíte nejvíce času – takové náměstí, centrum. Třeba v jídelně je ústředním bodem jídelní stůl se židlemi, v ložnici postel a v obývacím pokoji pohovka. Pokud toto ohnisko nezohledníte, upoutá pozornost největší předmět, například pohovka nebo postel. A pokud je tento předmět zanedbán, působí to kontraproduktivně. Právě od tohoto ohniska byste totiž měli odvíjet zbytek – ladit nábytek, doplňky, uspořádání.
5. Blokujete průchod
Prostor, ve kterém se budete cítit dobře, by měl umožňovat dobrou průchodnost. Asi nechcete denně bojovat s nábytkem, který vám zahrazuje vstup do kuchyně nebo chodbičky, případně znesnadňuje přístup k oknu, které chcete otevřít, abyste vyvětrali. Abyste se takovým nepříjemnostem vyhnuli, nakreslete si několikrát místnost a to, jak ji chcete zaplnit. Můžete k tomu využít i různé programy v počítači či na internetu. Vyberte řešení, které nejvíce usnadňuje pohyb po bytě.
6. Slepě následujete trendy
Pokud posloucháte rady všech ostatních a řídíte se doporučeními časopisů a portálů informujících o nejnovějších trendech bez toho, že byste reflektovali, zda se vám to skutečně tak líbí, možná budete po zařízení domova nepříjemně překvapeni a budete se divit, proč se tu vůbec necítíte dobře. Někteří designéři dnes zohledňují i emocionální design interiéru, což znamená terapeutický vliv designu na prostor. Podle této teorie mohou některé prvky jako jsou vůně, barvy, rozmístění nábytku a práce se světlem významně ovlivňovat náladu. A mnoho těchto aspektů souvisí s osobními preferencemi. Co z toho vyplývá? Nenechte někoho, aby vám zařídil krásný a moderní domov, kde se ale jako doma cítit nebudete. Dbejte hlavně na to, co se líbí vám. Vám tu primárně musí být dobře.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock