I když není viditelné pouhým okem, je všude kolem nás. Vyzařují jej naše počítače, mikrovlnné trouby, mobilní telefony, rádia a hifi věže, inteligentní měřící zařízení (chytré hodiny, sport-testery), televize, směrovače signálu, elektrické vedení, rentgenové přístroje. Jak se chránit před elektromagnetickým zářením?
Možná jsme o tom už kdysi někde četli, možná jen nějak intuitivně tušíme, že není dobré mít u sebe pořád mobilní telefon nebo spát s televizorem u hlavy. Proč ale vlastně? Kvůli elektromagnetickému (EM) záření, což je forma energie, která se nachází všude kolem nás a má mnoho forem. Mezi ně patří rádiové vlny, mikrovlny, rentgenové záření a paprsky gama. Formou EM energie je vlastně i sluneční záření, ale světlo, které vidíme, je jen malou částí EM spektra, které obsahuje širokou škálu EM vln různých délek.
Nebezpečí rakoviny i dalších nemocí
A protože většina z nás je po celý den vystavena významnému množství EM polí, je důležité určit, zda je jsou tyto bezpečné. Některé studie u laboratorních zvířat ukazují souvislost mezi určitými typy rakoviny a expozicí EM energii, další výzkumy potvrzují ohrožení zdraví jinými způsoby, včetně neuropsychiatrických účinků, poškození buněčné DNA a endokrinních změn. I když se tyto zprávy mohou zdát jako vystřižené z nějakého sci-fi snímku, jedná se o realitu, v níž žijeme.
Jak minimalizovat expozici EM záření
Bohužel telekomunikační a elektronický průmysl má silný ekonomický zájem na minimalizaci obav spotřebitelů o tento problém. Dobrou zprávou ale je, že existují poměrně snadné metody, jak snížit expozici EM polím a tyto přístupy zahrnují jak snížení úrovně této expozice, tak i zkrácení doby jejího trvání. Jak toho docílit?
1. Vypínejte funkci Wi-Fi
Bezdrátová zařízení, včetně tiskáren, tabletů a notebooků, vysílají signál Wi-Fi. Existuje ale možnost tuto funkci deaktivovat a měli byste to dělat tak často, jak jen to vaše pracovní a i osobní možnosti dovolují. Chcete-li snížit expozici EM polím, zapínejte funkci Wi-Fi pouze v případě potřeby. Bude to mít i další pozitivní efekt – společnost si možná postupně zvykne na to, že nejste pořád „online“ a tím pádem dostupní, což vnese do vašeho života o poznání více klidu.
2. Preferujte kabelová zařízení
Některá zařízení, například bezdrátová klávesnice nebo myš, fungují pouze tehdy, když vysílají bezdrátový signál. Mnohem bezpečnější a pro vaše zdraví šetrnější jsou jejich kabelové verze.
3. Udržujte zdroje EM vln v úctyhodné vzdálenosti
A dostáváme se k problému zmíněnému v hlavním titulku – každá elektronika má své místo. A to místo je co nejdále od vás. Jak na to? Pokud máte doma Wi-Fi směrovač, uložte jej co nejdále od místa, kde trávíte nejvíce času. Mobilní telefon nenoste v kapse, ale raději v tašce, aby nebyl tak blízko vašemu tělu. Když něco ohříváte v mikrovlnce, nestůjte přímo před ní – větší vzdálenost výrazně snižuje úroveň expozice. Televizi nebo počítač neumísťujte do ložnice, nespěte s telefonem u hlavy. A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna – stručně a jasně: držte si veškerou elektroniku od těla a to doslova.
4. Telefon užívejte s rozmyslem
Někteří lidé nedají telefon téměř z ruky, chodí s ním i na záchod. Vystavují se tak neustále EM vlnám. Jak by mělo vypadat bezpečné užívání mobilního telefonu? Kdykoliv je to možné, přepněte jej do režimu letadla. Udržujte jej co nejdále od těla, i když telefonujete – zkuste telefonovat třeba se sluchátky nebo s hlasitým odposlechem. Vyhýbejte se telefonování za jízdy v autě: aby telefon udržel slušný signál, musí pracovat mimořádně tvrdě, což zvyšuje expozici EM záření. Při výměně telefonu za nový vybírejte modely s nižším hodnocením SAR (Specific Absorption Rate). To je specifická míra absorpce, tedy fyzikální veličina nejčastěji používaná k popisu absorpce výkonu živou tkání vystavenou EM poli.
5. Ke spánku elektronika nepatří
Říkáme-li, že byste si přes den měli elektroniku držet co nejdále od těla, pro noc a spánek to platí dvojnásobně. Protože spánkem trávíme mnoho času (ideálně 6-8 hodin), poskytuje nám prostor pro minimalizaci expozice EM záření, kdy může tělo nabrat dech a regenerovat. Naučte se na noc vypínat elektroniku, kterou nepoužíváte – to se týká nejen Wi-Fi směrovače, ale i mobilních telefonů (nebo zvolte letadlový režim, v němž většinou funguje funkce budíku) a vlastně všech zařízení, která doma máte. Minimálně deaktivujte jejich funkci Wi-Fi.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock