Výzkumy naznačují, že telefon se může stát hostitelem mnoha virů a bakterií, včetně koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího nemoc COVID-19. Kromě častého mytí rukou byste tak k souboru osvědčených opatření měli zařadit i hloubkové čištění telefonu.
Během loňského roku vědci pracovali na stanovení toho, jak dlouho může nový čínský koronavirus přežívat na površích. Ukázalo se, že skleněná dotyková obrazovka chytrých telefonů může potencionálně infekční virus za správných podmínek uchovávat až čtyři dny. A plast a kov, které se používají na vnějším těle nebo pouzdře telefonu, mohou koronavirus hostit až sedm dnů. Viry a bakterie se pak z telefonu mohou přenášet na ruce a z nich na další povrchy – v práci, kanceláři nebo i doma. To je důvod, proč by pravidelná očista telefonu měla být na denním pořádku. Jak na ni?
Vyhněte se prostředkům určeným pro jiné povrchy
Pokud jde o čištění telefonu, první pravidlo zní, že byste se neměli spoléhat na stejné čisticí a dezinfekční prostředky, které používáte na plastové a skleněné povrchy jinde v domácnosti – týká se to zejména bělidla nebo koupelnových produktů zaměřených na dlaždice či spárovací hmotu. Přímo na telefon byste také za žádných okolností neměli nic stříkat: důležité je vyvarovat se nadměrného nasycení tekutinou, protože není žádoucí, aby telefon zvlhl. Ideální nejsou ani produkty propagující „čisticí“ sílu nebo cokoliv brusného, co by mohlo poškodit displej.
Použijte hadřík z mikrovlákna
Před očistou je dobré telefon vypnout. Poté jej vyjměte z ochranného obalu a připravte si hadřík z mikrovlákna, který je pro tento účel ideální. Otření zbaví povrch nejen šmouh a nečistot, ale důsledkem tření mezi látkou a povrchem skla dojde i k odstranění choroboplodných zárodků. To neznamená, že hadřík bakterie zabije, ale dostane je z povrchu – a mikrovlákno to zvládne lépe než žínka nebo papírová utěrka, protože nabízí větší povrch pro zachycení nečistot a dobře absorbuje mastnotu.
Speciální dezinfekce na elektroniku
Poté, co telefon na sucho otřete hadříkem z mikrovlákna, je dobré sáhnout buď po speciálním dezinfekčním ubrousku určeném pro ošetření elektronických přístrojů, nebo po spreji sloužícím stejnému účelu: oba zneutralizují zbylé mikroorganismy. Pokud je ubrousek moc vlhký, vyždímejte jej; v případě, že volíte sprej, nastříkejte jej na papírový ubrousek či kapesník. Jemně otřete všechny povrchy, vyhněte se portům a nechte telefon 5-10 minut vyschnout na vzduchu (podle pokynů výrobce). Po uplynutí této doby sáhněte po čisté papírové utěrce nebo po čistém hadříku z mikrovlákna (po jiném než jste použili na začátku) a otřete veškerou zbytkovou vlhkost.
Jak často telefon čistit
Stejný postup, počínaje otřením suchým hadříkem z mikrovlákna, opakujte i s obalem telefonu. Jak často byste takto měli postupovat? Rychlé otření hadříkem z mikrovlákna je nejúčinnější, pokud jej provádíte denně. Hloubkové čištění je pak vhodné zařadit každý druhý den nebo alespoň dvakrát týdně.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock