Ložnice je něco jako osobní svatyně každého z nás. Je to prostor, kde na konci dne ulehneme, abychom nechali své starosti odnést vlnami spánku. Je ale škoda, když do ní nikoho nepouštíte ne kvůli zachování soukromí, ale kvůli tomu, že se v ní nedá pořádně hnout.
Když zařizujete byt či dům, máte potom samozřejmě tendenci zvídavé návštěvníky zavést do každé místnosti, aby mohli ocenit plody vámi vynaloženého úsilí. Ložnice je ale jedna z mála místností, kam je velmi často vodit přestanete – ložnice bývá synonymem pro osobní pohodlí a soukromí, ukryje, co má zůstat skryto, poskytne místo pro bezpečné bytí bez souzení a hodnocení.
Pokoj, který je jen váš
Ložnice je zkrátka jen vaše a nikomu, kromě partnera samozřejmě, do ní nic není. Tato skutečnost ovšem může svádět k ukládání věcí, které se nikam nehodí, které nechcete jinde vystavovat… Což může dojít až do situace, kdy se kvůli nim v ložnici pomalu nemůžete hnout. Co s tím? Máme tipy na pravidelnou uklízecí rutinu, která vám nezabere více než pár desítek minut, i na generální úklid, který je dobré provést jednou za čas.
Jak na krátkou, leč důslednou pravidelnou údržbu?
1. Shromážděte, co budete potřebovat
Abyste si ušetřili zmatené pobíhání sem a tam a hledání prostředků, které pro úklid potřebujete, zkompletujte si je hned na začátku. Co budete potřebovat? Rozhodně koš na prádlo, dále pytel na odpadky, potom také vysavač, případně i kyblík s vodou a hadrem či mopem. Přichystat si můžete i nějaká ramínka…
2. Roztřiďte oblečení
Možná jste si pořídili „domácího sluhu“, abyste sem mohli čas od času odložit oblečení, které se vám nechce skládat. Jenže jste jeho funkce začali zneužívat a pravdou je, že dnes přetéká různými kusy oděvů, které jste na něj ani neměli v plánu odhazovat. Začněte tedy tím, že přeberete oblečení. K ruce jste si připravili prádelní koš, takže do něj nemilosrdně odhoďte vše, co si žádá cestu do pračky. Co je čisté odložte na postel a jakmile se vypořádáte s tím „špinavím“, vrhněte se na to. Nyní využijete ramínka – co můžete pověsit, pověste, abyste se nezdržovali skládáním do komínků, které jsou sice moc hezké, ale většinou dlouhodobě neudržitelné.
3. Vyházejte vše nepotřebné
Teď přichází čas na pytel, který jste si připravili na odpadky. Vysypte do něj obsah košů, které se v ložnici nacházejí. Pohledem zkontrolujte zem, zda sem něco z nepořádku neslétlo. Totéž učiňte i v případě poliček – i zde se totiž může nacházet množství netušeného nepořádku – vyhořelá svíčka, vystříkaná toaletní voda nebo parfém, vyschlý lak na nehty, zapomenutý papírový kapesník… Vše, na co se práší a co nevyužíváte, nemilosrdně přidejte do pytle k dalšímu harampádí. Uvidíte, že se vám v ložnici bude lépe dýchat.
4. Ustelte si
Proč stlát postel, když se do ní stejně za pár hodin vrátíte? Ptát se na něco takového je jako kdybychom polemizovali o tom, proč mýt nádobí, když z něj stejně za nějaký čas zase budeme jíst… Ustlaná postel je základem čistě a útulně vypadající ložnice. Ustlání peřiny a načechrání polštáře zabere pár sekund a odvede kus velké práce – je to detail, který se projeví na celkovém pocitu z vaší svatyně. Je to něco, co byste poté, co ráno vstanete, měli udělat jako první.
5. Vysajte a vytřete
Když jste odebráním některých nepotřebností odlehčili poličkám, můžete na nich navlhčeným hadříkem otřít prach. Poté místnost vysajte – je to rychlejší a efektivnější než se „mordovat“ se zametáním a nametáním nepořádku smetáčkem na lopatičku. Když budete mít takto připravenou podlahu, stačí již jen setřít a máte hotovo.
Co dělat denně, týdně a ročně
Rozhlédněte se a kochejte se čistou a uklizenou ložnicí. Není to nádhera? Takhle může vypadat pořád. Stačí když se jí jednou týdně pověnujete. V případě stlaní postele a skládání oblečení se však můžeme bavit o denní bázi. Alespoň si tak zkrátíte výsledný čas při velkém každotýdenním úklidu. Jednou týdně byste také měli vyprat ložní prádlo, kde se po výrazně delší době mohou množit roztoči a bakterie. Nejzazším termínem by proto měly být dva týdny. Alespoň jednou za rok byste také měli vyprat povlaky na matrace, pokud to lze. V obou případech je vhodné prát na 60°C a místo aviváže můžete použít třeba esenciální olejíček, který prádlo krásně provoní.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock