V ložnici se probouzíte, v ložnici usínáte. Obrysy a dominanty tohoto pokoje jsou prvním, co spatříte, když ráno otevřete oči a tím posledním, co vidíte, když je večer zavíráte. Atmosféra, která zde panuje, by měla být hřejivá, pohodová a uklidňující. Měla by evokovat čistotu. Jak toho docílit snadno a jednoduše?
Pořádek a čistota jsou jedny se základních aspektů spokojeného domova. Tento fakt nevylučuje známé přísloví, že inteligent se vyzná i v chaosu. Protože chaos neznamená špínu. Pro toho, kdo je založením bohém nebo létá tak trochu hlavou v oblacích, může pořádek znamenat něco, co pro puntičkáře a pedanta bude představovat hotový chaos.
Každý má svou individualitu a systém, které bychom měli v rámci mezilidských vztahů respektovat. Shodneme se ale na tom, že ložnice, místo, kde se oddáváme spánku (nejen), by v našich nitrech měla evokovat klid. Jak jej navodit? Říká se, že když si člověk potřebuje uklidit v sobě, pomůže mu, když uklidí doma – chceme-li se tedy v ložnici cítit uvolněně a klidně, to nejjednodušší, co pro to můžeme udělat, je uspořádat prostředí tak, aby v nás klid navozovalo. Víme o 6 způsobech, jak toho dosáhnout.
1. Každé ráno si ustelte postel
Zabere minimum času a představuje nejefektivnější způsob, jak snadno a rychle pozvednout vzhled vaší ložnice o několik stupňů. Chcete, aby vaše ložnice vypadala lépe? Začněte tím, že si každé ráno ustelete postel. Když je povlečení zmačkané, poházené a neuspořádané, odrazí se to na celkovém dojmu z ložnice. A naopak: když je postel úhledně ustlaná a upravená, celý pokoj najednou vypadá tak nějak harmoničtěji. Věnujte proto stlaní každé ráno pár minut (nebo vteřin?) svého času a narovnejte prostěradla, vytřepejte a uhlaďte přikrývku, naklepejte a vytvarujte polštáře.
Jak si zařídit ložnici? Hlavně útulně
2. Nehromaďte a nebojte se vyhazovat
Únor otevírají Hromnice (2.2.), které našim předkům signalizovaly, že je čas zbavit se všeho starého a nepotřebného, aby mohli do jara vstoupit s čistým štítem. Zeptejte se sami sebe, zda vše, co se nachází ve vaší skříni, prádelníku, na poličkách, nočním stolku nebo pod postelí, skutečně potřebujete a pravidelně využíváte. Jistě natrefíte na některé předměty, které tyto parametry nesplňují. Rozlučte se s nimi a získáte více prostoru pro organizování a skládání. Bude se vám lépe dýchat. Uleví se vám. Vyřaďte z života vše nepotřebné – ze skříně i z mysli.
3. Pořiďte si domácího sluhu
Zjednodušujte. Nebaví vás skládat oblečení a většinou jej jen přehodíte přes židli? Pořiďte si domácího sluhu, na nějž můžete odložit kousky, které pravidelně užíváte a nevyplácí se je proto stále skládat a ukládat do skříně, abyste je za chvíli zase rozkládali a vyndávali.
4. Zamyslete se nad rozložením skříně
Pořiďte si ramínka a oblečení, které lze, věšte na ně – nebude se tak hromadit tam, kde nechcete. Sezónní oblečení, boty a další, uložte do krabic, které se vejdou pod postel, kde nebudou zavazet, ale budou pro případ potřeby na dosah.
5. Investujte do organizéru
Podívejte se na internetu a inspirujte se – na trhu je dostupná řada pěkných organizérů, jež pomohou přehledně uspořádat šperky, šátky a další doplňky, které se jinak bez ladu a skladu povalují všude kolem. Má to i další plus: když budete své věci ukládat na jedno místo, nebudete tak často ztrácet čas nepříjemným hledáním.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock