Společně se zlatem a platinou stříbro jako jedno ze vzácných kovů uchvacuje naši sdílenou globální kulturu již po ceká staletí jako symbol váženého postavení, bohatství a umělecké brilantnosti. Jeho krása však v sobě ukrývá výzvu: Jak udržet jeho maximální lesk? Jaký je nejlepší způsob čištění starožitného stříbra? Vyplácí se vsadit na domácí prostředky?
Vlastníci sbírek starožitného stříbra, například setu po babičce, znají hrůzu ze dne, kdy najdou kus, jehož lesk je zakryt hnědou nebo dokonce černou skrvnitou pokrývkou. Zbarvení, které se objevuje na povrchu, ale není samo o sobě známkou vady materiálu: technicky vzato je totiž stříbro slitina, což znamená, že je mícháno s jinými kovy, nejčastěji s mědí – pro jeho stabilizaci. A právě toto malé procento jiných kovů způsobuje chemickou reakci na podmínky panující v okolí. Ta se projevuje vznikem tmavých skvrn. Na vině může být vysoká vlhkost vzduchu nebo kontakt s nějakým druhem chemikálie (lak na vlasy, pleťové mléko apod.) Ačkoliv je výsledek reakce nevzhledný, vaše stříbro nikterak nepoškozuje a jde jen o to jej odstranit a stříbru vrátit jeho lesk. Poradíme, jak na to.
Opatrnosti není nikdy nazbyt
Mějte na paměti, že hlavním cílem je zachovat lesklost povrchu starožitných stříbrných kusů. Aby výsledný efekt nebyl spíše opačný, vybírejte čističe stříbra pečlivě a pro jistotu se v obchodě poraďte se specialistou – chcete se vyvarovat toho, aby chemikálie, které mohou čističe obsahovat, vaši chloubu nepoškodily. Nepoužívejte štětce s tvrdými štětinami, které by stříbro mohly poškrábat. A nakonec, chraňte své poklady užíváním měkkého hadříku, na nějž je položíte, abyste zamezili kontaktu s čímkoliv, co by je mohlo jakkoli poškodit, a při manipulaci s nimi užívejte bavlněné rukavice, abyste na ně nepřenesli mastnotu z vlastních rukou.
Vsaďte na jedlou sodu, sůl, ocet a horkou vodu
K čištění stříbra ideálně použijte měkký hadřík, případně štětec s jemnými štětinkami, pokud se potřebujete dostat do špatně přístupných zákoutí. Jako prostředek je vhodný roztok teplé vody a jemného čisticího prostředku. Zafungovat by měla i směs jedlé sody, soli, octu a horké vody: potřebovat budete lžíci jedlé sody, lžíci soli, které přidáte do půl šálku octa a zalijete šálkem vroucí vody. Měřítko objemu uzpůsobte velikosti kusu, který se chystáte čistit. Roztok nalijte do misky vyložené alobalem a ponořte stříbro dovnitř. Elektrochemická reakce způsobí téměř okamžité rozpuštění všech nečistot. Nezapomeňte stříbro po očistě důkladně osušit.
Pokud se stříbro barví do zelena, obraťte se na odborníka
V některých případech bohužel domácí prostředky nestačí a je nutné poradit se s odborníkem. Prvním příkladem je situace, kdy stříbro nabývá nazelenalého odstínu. Ten naznačuje, že měď ve stříbře zkorodovala, což způsobuje výskyt zelených krystalických usazenin. Ty lze odstranit pouze chemicky, což není práce pro laika. Pokud je znečištění stříbra tmavými skvrnami popisovanými na začátku rozsáhlé, znamená to, že jste pravděpodobně zanedbali pravidelnou údržbu a stav přesáhl únosnou mez. Je-li pošpinění skutečně rozsáhlé, obraťte se raději na příslušeného specialistu, abyste se vyhnuli poškození vzácného kovu příliš intenzivní snahou o očistu.
Vlhkost by neměla přesáhnout 50 %
Pokud jste na svou sbírku pyšní a vystavujete ji na odiv ve vitríně nebo na poličce, měli byste dbát na udržování vlhkosti vzduchu kolem 50 %, což se nejsnáze provádí s pomocí čističky vzduchu. Zvýšená vlhkost totiž zvyšuje četnost tmavých skvrn na stříbře. S tím může pomoci i utěsnění povrchu stříbra vrstvou laku nebo mikrokrystalického vosku – v závislosti na typu daného stříbra a charakteru jednotlivého kusu. O obou variantách byste se měli poradit s odborníkem. Pokud stříbro ukládáte v poličkách nebo krabicích, vyplácí se jej před tím zabalit do nepoškozené bavlněné tkaniny. Nejlepší prevencí znečištění stříbra je jeho pravidelná očista.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock