Jarní svátky jsou za dveřmi a naše domácnosti už září svěží jarní výzdobu. Velikonoční dekorace v interiéru vytvoří teplou jarní náladu, v mnoha domácnostech i poté zůstanou nejrůznější jarní dekorace, které potěší naše oko i ducha. Jarní období je spojováno s jasnými barvami, které evokují nový začátek a probouzení přírody.
Pampeliška je považována za sluneční květinu a je spojována se vzdušným živlem. V evropských tradicích se pampeliška dává do svatební kytice jako symbol požehnání a štěstí. Její motiv je tedy v tomto období ideální. Její barva rozsvítí každý kout a ve spojení s dalšími lučními květinami bude prostě neodolatelná.
Jarní a velikonoční výzdoba – vsaďte na krásu květin
Jarní výzdoba spojena s Velikonocemi by měla vnést do domova sluníčko, barvy a dobrou náladu. Toho lze docílit především pomocí květů v květináčích, vhodné budou nejrůznější košíky i ošatky, stylové truhlíky, ozdobné kbelíčky a podobně. Letos se ve všech stylech promítá spojení s přírodou. Výzdoba tak bude podle designérů spíše přírodní, jednoduchá a střídmá s důrazem na přirozenost. Zkuste vsadit na přirozený půvab živých květin v netradičních nádobách.
Pěstování pampelišky v květináči
Pampelišky jsou velmi odolné a houževnaté rostliny, které jsou schopné žít prakticky všude. Pro někoho je pampeliška jen otravný plevel, je však veliká škoda záměrně přehlížet její krásu. Zvlášť, když je tak neomylným symbolem jara. Pro pampelišku není problém růst ani v květináči. Chcete-li si ozdobit balkonové truhlíky těmito květinami, máte dvě možnosti. Buď si je předpěstujete ze semínek, nebo si je nasbíráte z odkvetlých rostlin. Druhou možností je vykopání celé rostliny ze země a přesazení do nádoby. To uděláme během podzimu a v zimě můžeme nechat rostliny v chladnější světlé místnosti. Při pěstování v květináči ale musíme počítat s tím, že bude mít bylina slabší listy, menší květy a některé z nich možná nevykvetou vůbec. Můžeme k nim zasadit také jitrocel, který vyžaduje podobné podmínky k životu.
Luční květy do všech koutů domova
Květiny můžete umístit naprosto kamkoliv, proto se je nebojte naaranžovat například do kuchyně, haly či koupelny. Všude tak dokáží květiny váš domov příjemně osvěžit. Důležité je pouze vybrat ty správné, proto například do koupelny volte květiny, kterým nevadí vysoká vlhkost a stačí jim pouze málo světla. V těchto jarních dnech přinesou právě luční květy do vašeho domu či bytu úplně jinou atmosféru. Nebojte s ani větších květinových aranžmá, slušet jim budou velké a výrazné keramické nádoby. Díky nim si přinesete domů kousek rozkvetlé přírody, která vždycky dokáže pozvednout náladu a zahnat splín.
Pampeliškový věneček
Věneček z pampelišek jako ozdoba na okno, nad dveře, nebo do skleněné nádoby s vodou a jinými plovoucími květy? Není nic snazšího. Stačí vám k tomu dostatek pampelišek s dlouhými stonky a trocha trpělivosti. Pletení věnečku z pampelišek patří k základním dovednostem malých holčiček a rozhodně by neměla upadnout v zapomnění.
Pampeliškové mýty a legendy
A co takhle pár zajímavostí nakonec?
- Jestliže fouknete do „chmýří“ pampelišky, počet semen, která na ní zůstala, odpovídá počtu let, která vám ještě zbývají.
- Jarní rozkvetlá pampeliška je považována za rostlinu života a slunce.
- V keltské magii patří pampeliška mezi byliny keltského božstva Belena a v Bretani se sbírají za letního slunovratu.
- Semínka z odkvetlé pampelišky ve škapulíři dodávají odvahu a sílu.
V květomluvě pampeliška znamená „Budoucnost je naše“.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock