Věděli jste, že Pointsettie neboli vánoční hvězda je jednou z nejprodávanějších pokojových květin na celém světě? A to i přesto, že stejně jako u nás je i v jiných zemích k dostání jen po velmi krátkou dobu, a sice v období Vánoc.
Vánoční hvězda patří mezi neodmyslitelné vánoční symboly, a to zdaleka ne jen u nás. Mnozí si bez ní nedovedou představit vánočně vyzdobený příbytek, či sváteční stůl. Jak vlastně probíhá její profesionální pěstování a jak dosáhnout toho, že opakovaně pokvete i za rok? Proč vlastně patří k našim Vánocům stejně jako třeba kapr nebo vánoční stromeček?
Vánoční hvězda a její velkoprodukce – co předchází tomu, než se stane hlavní hvězdou v každém květinářství?
Vánoční hvězdy jsou okrasné a oblíbené pokojové rostliny, jejichž pěstování však musí profesionální zahradníci věnovat čas a péči daleko dřív, než by se mohlo zdát. Začít s ním musí už od května, aby bylo k dispozici dostatečné množství kusů. Poptávka bývá totiž už v říjnu značně našponovaná a dostat se musí i na ty, kdo přijdou shánět tuto vánoční nezbytnost až na poslední chvíli. Pro začátek jsou vybrány rostliny určené k rozmnožování. Jsou vysoké a geneticky velmi kvalitní, na počátku května je z nich postupně odebráno asi třicet řízků. Aby mohla rostlina opětovně kvést, na každém výhonku se nechávají minimálně dva listy. Jsou skladovány v plastových obalech od nejmenších po velké rozměry při teplotě od osmi do deseti stupňů Celsia. Vánoční hvězda vykvete a vybarví svoje listy, které tvoří květ, jedině při uskladnění v temnotě. Prodejní sezona začíná na konci října, zhruba sedm týdnů před plánovaným prodejem začíná období zatemňování rostliny, což pomáhá urychlit vytvoření květů.
Posel blížících se Vánoc? Přece vánoční hvězda. A jak si vybrat tu správnou?
Proč je Vánoční hvězda důležitým symbolem Vánoc?
Každé malé dítě už i díky tradičním vánočním koledám ví, že Betlémská hvězda oznamovala příchod Ježíše na svět. Nejrůznější hvězdy a hvězdičky jsou tak od pradávna klasickým vánočním motivem, ať už jde přímo o vánoční ozdoby, či zdobení ubrusů, vánočních přání, balicích papírů apod. Vánoční hvězda je moderním vánočním symbolem, s typicky červeně zbarvenou vrchní stranou listů a jejich spodní zelenou barvou, jenž tvoří dokonalý kontrast. Ovšem tak jak se každoročně mění barevné ladění Vánoc, objevují se na pultech květinářství i nejrůznější barevné varianty těchto květin. K mání je kromě nejoblíbenější červené také bílá, růžová nebo vícebarevná, časté je také zdobení zlatými nebo stříbrnými třpytkami.
Vánoční hvězda nesnáší zimu. Čemu dalšímu ji raději nevystavovat?
Vánoční hvězda je bohužel velmi citlivá na přesun i okolní teploty. Je třeba o ni proto pečovat, aby vydržela minimálně do Štědrého dne. Hned při nákupu je dobré si květinu nechat dobře zabalit a neodstraňovat z ní ochranné fólie. Poté, co ji dopravíte domů, bude vhodné udržovat rostlinu v teplotě cca okolo 20 stupňů. Teplota pod 16 stupňů už jí nesvědčí. Vánoční hvězdu také není třeba hned zalévat, obvykle má ještě z obchodu vláhy dost a v každém případě se nejdřív musí zahřát na pokojovou teplotu. Substrát musí být polosuchý a nikdy nesmí stát ve vodě, rostlina je velmi citlivá i na přelití.
Vánoční hvězdu po svátcích nevyhazujte, víme, jak o ni pečovat, aby vykvetla i o příštích Vánocích!
Vánoční hvězda nemusí být nutně jen okrasou na jedno použití, existují způsoby, jak se úspěšně pokusit o její další pěstování. Doporučuje se rostlinu seříznout, vytékající šťávu zastavit ponořením do teplé vody a umístit na světlo. Na balkoně nebo na zahradě se dá pěstovat až do podzimu, dobře snáší i hodně slunce. Bude dobré rostlinu přihnojovat, s příchodem chladných podzimních dnů pak přeneste rostlinu dovnitř. Vánoční hvězda pokvete a barevné listeny vytvoří jen tehdy, budeme-li pečlivě dodržovat dobu zatemňování. Nejlepší doba pro temnění rostliny je mezi pátou hodinou odpolední a osmou ranní, cca čtyři týdny před Vánocemi. Rostlině vadí i pouliční osvětlení či světlo od pokojových lamp, vyrostla by sice, ale vybarvení by nebylo tak intenzivní. Už po třech týdnech by měla rostlina nasadit poupata. Tímto způsobem pěstování dochází k většímu rozvětvení rostliny a bude i vyšší.
Veronika Moreira Tumova
fotografie: Shutterstock