zpět

Posel blížících se Vánoc? Přece vánoční hvězda. A jak si vybrat tu správnou?

Znáte pryšec nejnádhernější? Na tuhle otázku asi většina z vás odpoví, že nikoli. Přitom to nejspíš nebude tak úplně pravda. Pod tímto označením se totiž skrývá čím dál oblíbenější dekorativní rostlina, vánoční hvězda.

Vánoční hvězda je květinou mnoha tváří, nebo spíš jmen. Někdy se jí také říká Betlémská, a to podle tvaru a barvy listů, které mají připomínat krev při ukřižování Ježíše Krista. Pochází z Mexika, kde dostala jméno Noche buena. Jako Crown of the Andes, neboli Královna And roste také v Chile a Peru. Ve Španělsku jí tamní obyvatelé přezdívají Flor de Pasqua. 

Poinsettův objev

Aby těch jmen nebylo málo, patří k ní ještě označení Poinsettia, které tato květina dostala po svém objeviteli Joelu Robertsovi Poinsettovi, jednomu z prvních amerických velvyslanců v Mexiku a také vědci a vojákovi. Když se Poinsett jednou v zimě vydal na výpravu do neprobádaných koutů této země, zaujaly ho nádherné, rudě kvetoucí rostliny. Domorodci mu navíc prozradili, že bílé mléko, které vytéká z jejích přelomených částí, dokáže údajně léčit některé druhy nemocí. 

Překvapení v přírodě

Nenechte se mýlit velikostí vánoční hvězdy. Rostliny v obchodech dosahují nejčastěji výšky kolem 20 až 30 cm. Ve volné přírodě ovšem Poinsettia dorůstá až do čtyř metrů. Má větší listy se zubatým okrajem. Řada lidí je pro jejich červené zbarvení často považuje za květy. Ve skutečnosti jsou květy Betlémské hvězdy drobné žluté a nacházejí se přímo ve středu květní růžice. Listy nemusí být pouze červené. V současné době existuje řada kultivarů, které mají listeny například sametově bílé, růžové, růžovobílé apod.

Jak na ni?

Až budete vánoční hvězdu vybírat, všimněte si zmíněných květů, zda jsou rozkvetlé nebo teprve ve fázi poupat. Podle nich poznáte, jak dlouho vám rostlina ještě pokvete. Nabídka květinářství je poměrně pestrá. Pořídit si můžete rostlinu ve velikosti malého trpaslíka (tyto varianty jsou ošetřené tzv. retardanty růstu, takže zůstávají ve velikosti mini), ale při troše štěstí objevíte i metrový strom. Poinsettie mívají buď jeden, nebo více výhonů. Každý rok se objevují stále nové a nové kultivary vyznačující se především novými barevnými tóny listenů. Takže pokud vás omrzela tradiční červená, anebo smetanová, určitě i letos objevíte nové zajímavé typy.

Obloukem se vyhněte vánočním hvězdám, které jsou umístěné venku před květinářstvím a přejděte i rostliny, které sice stojí v obchodě, ale u vchodových dveří, kde je ohrožuje průvan a studený zimní vzduch. Jako teplomilné květiny totiž špatně snáší teploty pod 20 stupňů. Pokud jste se rozhodli pro konkrétní Poinsettii, zkontrolujte její spodní listy, zda nejsou zažloutlé, oschlé nebo odtržené. Na závěr si nechte květináč s rostlinou zabalit do papíru. Ale pozor, v případě, že mrzne, musíte ji dát ještě do igelitového obalu. S vánoční hvězdou se rozhodně neprocházejte po chladných ulicích, ale utíkejte domů, protože jinak hrozí, že ve studeném prostředí přijde k úhoně.

A co dál?

Jakmile dorazíte domů, rostlinu hned nevybalujte, ale nechte ji, klidně i pár hodin, aby se aklimatizovala a postupně si zvykla na rozdílnou teplotu. Poté ji umístěte na světlé místo. Vhodný je okenní parapet. V každém případě platí, že i když je vánoční hvězda teplomilná, vadí jí blízkost topení nebo jiného zdroje tepla. Pokud tedy máte pod parapetem topení, lepší bude květináč s rostlinou postavit třeba na polici, skříňku apod. 

Poinsetii byste měli zalévat pravidelně, ale nikoli přelévat. Snažte se udržovat substrát pouze mírně vlhký. Určitě je vhodné rostlinu jednou za čtrnáct dní přihnojit běžným vícesložkovým hnojivem.

Jakmile vánoční hvězda odkvete, její cyklus většinou končí. Pokud je vám líto hvězdu vyhodit a rádi byste jí prodloužili život, po odkvětu ji seřízněte, na jaře přesaďte a po ledových mužích nechte letnit. Aby vám o Vánocích znovu vykvetla, je nutné jí v půlce září zregulovat délku dne. To znamená, že rostlinu musíte v této době zatemňovat, a to přibližně od páté hodiny odpoledne do šesti ráno, a to v průběhu několika týdnů.

Nechte ji vyniknout

Poinsettia nejlépe vynikne jako samostatná dekorace v hezkém květináči. Pokud ji ale chcete ozvláštnit, zkuste ji obtočit větvičkami jehličí, jehož krásně zelená barva nádherně ladí se všemi barevnými odrůdami vánoční hvězdy.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Flickr, Pixabay

Posel blížících se Vánoc? Přece vánoční hvězda. A jak si vybrat tu správnou? Posel blížících se Vánoc? Přece vánoční hvězda. A jak si vybrat tu správnou? Posel blížících se Vánoc? Přece vánoční hvězda. A jak si vybrat tu správnou?
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty