Komu se někdy povedlo vypěstovat květiny, zeleninu, ovoce, dobře ví, jak umí taková domácí úroda potěšit. A nemusíte se jí vzdát ani v případě, že bydlíte uprostřed města. Sklízet se totiž dá kdekoli.
Malý balkon nebo terasa sice nedávají prostor k vybudování klasických záhonků, ale pár rajčat, okurek či bylinek si tu můžete vypěstovat i jinak.
Vyvýšené záhony
Pokud se právě teď děsíte při představě hlíny rozsypané po balkoně nebo terase, kterou si vzápětí nanosíte do bytu, tak není třeba. Princip vyvýšeného záhonu je jednoduchý. Budete k němu potřebovat čtyři dřevěné sloupky, pár prken, šroubů a manuálně zručného domácího kutila, který z nich sestaví malý či větší stůl s deskou zapuštěnou dovnitř. Do vzniklého prostoru pak už stačí vložit pevnou fólii, na dno vyskládat kamínky nebo drobné větvičky, které poslouží jako odvod vody, na ně nasypat kompost, pak substrát a můžete začít sázet. Není nutné kupovat pro každý druh květin nebo zeleniny či ovoce speciální hlínu. Dostatečný bude univerzální substrát s kvalitním složením.
Jestliže se na práci se dřevem necítíte, ani kolem sebe nemáte žádného šikulu, nevadí. Vyvýšené záhony v plastovém provedení se totiž dají koupit v každém větším hobby marketu.
Vertikální zahrada
I miniaturní balkon se může zelenat. Stačí, když rostlinám věnujete jednu stěnu a na ni připevníte truhlíky speciálně určené pro vertikální zahrady. Pěstovat se v nich dají například jahody, voňavé bylinky, skvěle tu poroste i hrášek. Truhlíky jsou samozavlažovací, obvykle stačí zalít horní řadu a samozavlažovací systém zajistí vláhu i pro ostatní.
Pěstitelské postupy
V případě, že byste si rádi vypěstovali rostliny přímo ze semínek, máte nejvyšší čas se pustit do práce. Vzrostlé rostliny se ale přesazují do venkovního prostředí až v půlce května, kdy je předpoklad, že je v noci nebo ráno už nezničí chlad a mráz. Přesto je na noc alespoň pro prvních pár týdnů zakrývejte netkanou textilií.
Po vysazení je třeba rostliny pravidelně zalévat, aby dostatečně zakořenily. Není vhodná studená voda, ani taková, kterou jste právě natočili z kohoutku. Ideální doba k zalévání je ráno, případně večer, nikdy v poledne, kdy slunce nejvíc pálí. Kapky vody na listech nebo květech totiž působí jako optická čočka a rostliny se tak mohou snadno spálit.
Je také dobré si uvědomit, že každá rostlina vyžaduje jiné hnojivo. Na to myslete už ve chvíli, kdy budete rostliny sázet společně do jednoho truhlíku. Obecně lze přihnojovat jednou týdně, nicméně existují hnojiva s dlouhodobým účinkem, která působí až sedm týdnů.
V zahradě
Vyvýšené nebo vertikální záhony jsou vhodné nejenom do malého prostoru městského balkonu či terasy, ale s úspěchem je uplatníte třeba i v zahradě na chalupě. Práce s nimi totiž šetří záda i kolena, navíc jsou nádoby od spodu chráněny proti slimákům, různým hlodavcům, či napadení plevelem, který do nich může prorůstat z okolní půdy. V případě, že nemáte skleník, lze nádoby na vyvýšené záhony využít také jako pařeniště či k předpěstování různých rostlinek.
Text: Emma Hildová