První adventní neděle se nezadržitelně blíží a společně s ní i okamžik, kdy na adventní věnci zapálíme první svíčku, k níž se během dalších nedělí připojí další tři. Věděli jste, že na prvním adventním věnci bylo svíček o poznání více? Jak vyrobit ten nejkrásnější adventní věnec?
Tradice zapalovat o adventních nedělích, tedy nedělích předcházejícím Vánočním svátkům, nepřímo navazuje na židovský svátek světel Chanuku a určité kořeny pochází zřejmě i ze starého germánského zvyku zapalování ohně jako symbolu světla v zeleném kruhu uprostřed zimy. Křesťané adventní věnec přirovnávají ke kříži Ježíše Krista, kde na každou světovou stranu má přijít jeho požehání. První adventní věnec tak, jak jej známe dnes, ale spatřil světlo světa v Hamburku.
Adventní věnec měl původně 28 svíček
Autorem prvního adventního věnce se stal muž jménem Johan Hinrich Wichern. To byl muž, který se věnoval městské misii a v Hamburku založil školu pro chudé. Roku 1839 vytvořil dílo, které dnes pro nás představuje jeden z hlavních symbolů adventního času i samotných Vánoc. Původní věnec měl sloužit jako odpověď nedočkavým dětem, které stále vyzvídaly, kdy konečně už přijdou Vánoce. Wichern se rozhodl jim čekání zpříjemnit a vyrobil věnec, který byl opatřen 28 svíčkami – 4 velkými bílými, ty se, stejně jako dnes, zapalovaly vždy na adventní neděli, a mezi každou velkou bylo ještě 6 malých svíček, z nichž se vždy jedna zapálila i v každý všední den.
Činnost, která stmelí rodinu
Na výrobě adventního věnce se může podílet celá rodina a může se z ní stát jedna z tradičních zvyklostí, které pro každou rodinu vytvářejí specifické a osobité kouzlo Vánoc. Budeme-li k přípravě adventního věnce přistupovat v tomto smyslu, možná ze sebe nevědomky setřeseme předvánoční stres a shon, protože ji nebudeme vnímat jako něco, co „se musí udělat, aby bylo hotovo“, ale jako „příjemný čas, který strávíme s blízkými a něco hezkého u toho vznikne.“ Tedy jak na to?
- Projděte se do lesa na větvičky. Nejkrásnější samozřejmě je, když se na vytváření adventního věnce, který se do velké míry následující 4 týdny (a možná i déle) bude podílet na vytváření domácí vánoční pohody, zapojí co nejvíce členů již od samotného počátku. A tím je samozřejmě sběr větviček. Vyrazte společně ven a užijte si pobyt na čerstvém chladném vzduchu. Můžete jít do lesa nebo do zahradnictví, kde lze často větvičky za rozumný peníz odkoupit. Když jich budete mít moc, vložte zbylé kusy do váziček s vodou a svátečně je ozdobte. Jehličí provoní celý byt a Vánoce se budou zdát blíže, než ve skutečnosti jsou!
- Opatřete si základ. Máte spoustu možností, které poslouží jako solidní základ pěkného adventního věnce. Pokud preferujete tradici, tak vám zřejmě bude nejvíce vyhovovat polystyrenový nebo slámový kruh, kam pomocí drátku rovnoměrně navážete větvičky tak, aby byl základ co nejméně vidět (polystyrenové kolo můžete koupit i zelené, nebo je nabarvit). V případě, že patříte mezi milovníky inovací, můžete větvičky a ostatní ozdoby naklást na základy jiného charakteru – prodávají se dřevěné, kovové, perníkové a další a takové již samy o sobě slouží jako ozdoba a dekorace, takže zpravidla není potřeba něco dodávat (to ale neznamená, že to udělat nemůžete, pokud se vám to tak bude více líbit).
- Vyberte, čím budete zdobit. Základ jsou samozřejmě 4 velké adventní svíce – mohou být bílé, červené, růžové, fialové, zelené… Zásadní je ovšem barevně je sladit s dalšími ozdobami, které budete následně na věnec klást a s pomocí drátku připevňovat. Je jasné, že pokud zvolíte tradiční věnec zdobený sušeným ovocem, ořechy a smotky skořice, nebude s nimi ladit růžová nebo fialová svíčka. Vše si rozmyslete dopředu, proberte staré zásoby a dříve, než se vydáte nakupovat, zkompletujte, co máte doma – podle toho si vytvořte představu, jak byste věnec chtěli koncipovat. Nakonec třeba zjistíte, že nic nového kupovat nemusíte!
- Mějte z toho radost. Když máte všechno připraveno, můžete se do toho pustit. Společně. Uvařte si k tomu dobrý čaj nebo třeba i svařené víno či punč, přikusujte sušenky nebo ochutnávejte první perníčky, které jste o prvním adventním víkendu napekli, pusťte si příjemnou hudbu nebo sledujte oblíbenou pohádku, zapalte si svíčku. Zkrátka si to v klidu a pohodě pořádně užijte!
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock