Vánoce se kvapem blíží, mnozí propadají panice, protože kvůli dlouho zavřeným obchodům dosud nezačali nakupovat dárky a bojí se, že čas tlačící jim na paty znemožní, aby vše proběhlo v klidu a pohodě. Takové stresy jsou ale zbytečné a stejně zbytečně si jimi jen kazíme vánoční pohodu. Nejkrásnější jsou dárky darované z lásky a takové nemusíme kupovat, můžeme je sami vyrobit.
Dárky k Vánocům patří a když odhlédneme od konzumní doby, která myšlenku darování převrací naruby, vyjadřují lásku a touhu darujícího obdarovávaného potěšit. Poslední dobou se objevuje trend si žádné dárky nedávat a jen se setkat, nemělo by ale být setkání blízkých lidí samozřejmostí? Odhlédneme-li od těžké koronavirové doby, která samozřejmě v tomto směru vše ztěžuje.
Touha potěšit jako myšlenka Vánoc
Za stresem z nakupování vánočních dárků se může skrývat i nechuť a lenost zdlouhavě přemýšlet nad tím, co komu darujeme (a záměrně nepíšeme koupíme). Jenže právě v onom uvažování nad tím, co milovanému, kterého chceme obdarovat, udělá radost, se skrývá významná část ducha Vánoc: potěšit. A potěšit mohou i dárky, které sami připravíme! Kdo třeba umí plést nebo šít, může své blízké potěšit svými výtvory, které využijí v každodenním životě. Co dalšího můžeme vyrobit a darovat?
1. Připravit domácí (ne)vaječný likér
Různé vánoční likéry k Vánocům patří podobně jako cukroví a další typické pochutiny. Kdo umí doma připravit skutečný „vaječňák“, bývá mnohými oslavován a žádán o poskytnutí alespoň malé ochutnávky nebo osvědčeného a lety a praxí prověřeného receptu. Pokud mezi takové šťastlivce patříte, využijte svého talentu a vyrobte vaječný likér ve velkém, rozdělte jej do pěkných sklenic, obmotejte provázkem a opatřete cedulkou se jménem a třeba i vtipným osobním vzkazem a máte dárek jako ulitý! A pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, zkuste připravit vánoční likér bez vajec – povařte čtyři veganské vanilkové pudinky s dvěma lžícemi třtinového cukru, přilijte dva hrnky vanilkového sójového nápoje a pět panáků rumu, nechte krátce prohřát, poté odstavte a nechte vychladnout. Rozlívejte do připravených lahví a skladujte v lednici.
2. Zužitkovat, co dala vaše zahrádka
Uvařit kečup, naložit chilli papričky, připravit pickles nebo jablečnou přesnídávku, džem či marmeládu, nasušit ovoce a rozdávat křížaly. Pokud máte to štěstí, že patříte mezi majitele zahrádky, která dobře plodí a nese, byl by hřích nevyužít svého umu, šikovnosti a toho, co jste přes rok sklidili, k potěše ostatních! To samozřejmě můžeme dělat celoročně, ale proč plodů svého úsilí nevyužít k přípravě originálních, chutných a využitelných vánočních dárků?
3. Upéci
Štolu, vánočku, perníčky… Cokoliv, co rádi pečete a o čem víte, že to tomu, koho chcete obradovat, chutná, potěší nejen oním chuťovým požitkem, ale i skutečností, že jste to s láskou, pílí a myšlenkami na toho, komu chcete darovat, připravili. Dejte si práci s perníčky a jejich ozdobou, zabalte je do pěkné krabičky nebo průsvitného obalu, nebo ušijte pytlíček, do kterého je vložíte a který se bude dát dobře využít i jinak a dál. Vánočku nebo štolu zase můžete zabalit do hezké utěrky, kterou zakoupíte nebo sami ušijete a třeba na ni vyšijete nějaké vánoční líbivé vzory.
4. Vytvořit fotoknihu
I když dnes máme možnost fotit na mobilní telefony a další chytrá zařízení a často tak klasický fotoaparát už ani nevyužíváme, dodneška není nad to sednout si s hrnkem kouřící kávy na pohovku a s milovanými prohlížet staré fotografie, které si můžeme vzít do ruky a předávat dál. Taková fotokniha složená ze vzpomínek se může stát dárkem, který velmi potěší. A udělejme to po staru – kupme pěkný základ – blok nebo k tomu určenou knihu, vytiskněme fotografie (nebo je necháme vyvolat?) a nalepme je na příslušná místa vlastníma rukama, připišme osobní vzkazy… Uvidíte, jak velkou takový s láskou připravený dárek udělá radost.
5. Sepsat vzpomínky
Každý má nějaké vzpomínky, ke kterým se rád vrací. A když v nich figurují naši blízcí, vracíme se k nim rádi společně. Maminku, tatínka, babičku, dědečka nebo třeba i sestru, partnera a další může velmi potěšit, když to dobré, co jsme s nimi zažili, sepíšeme a darujeme jako dárek pod vánočním stromečkem. Říká se, že vzpomínky nám nikdo nevezme, že i díky nim zůstávají ti, které milujeme, a kteří nás již opustili, navždy v našich srdcích. A když to všechno sepíšeme, vzpomeneme si na ně a dovolíme na ně vzpomenout i dalším našim drahým, díky tomu budeme vlastně všichni pořád spolu. Čas, který nad sepisováním strávíme, se nám mnohonásobně vrátí radostí, kterou tím darujeme, a možná si při psaní něco i uvědomíme sami a staneme se díky tomu lepšími lidmi.
Kateřina Hájková