Technologie v bytě skrýt nelze a mnohdy to ani udělat nechceme. Jediné, co zbývá, je integrovat je do interiéru vkusně, možná trochu nenápadně a rozhodně tak, aby ladily s dalším zařízením, včetně nábytku, obrazů a dekorací. Dnes se zaměříme na technologii, bez níž si mnozí z nás domov představit nedokáží. Kam v bytě umístit televizi?
Televize. Pro mnohé je středem bytu, kde se scházejí s blízkými a tráví zde společný čas. Ať se nám to líbí, nebo ne, právě televize dnes v lidském životě zaujímá poměrně významné postavení. Proto by se věc jejího umístění neměla podceňovat. Kde najít televizi vhodné místo, kde by vynikla a zároveň nenarušovala další uspořádání bytu a integritu ostatních zařízení? Přinášíme pár rad, jimiž se můžete inspirovat.
1. Najděte zdroj napájení
Začněte tím, že vyhledáte zdroj napájení, z nějž bude televizor brát energii. Ujistěte se také, že bude schopen poskytnout dostatek energie i případným dalším modulům, které se s televizí obvykle kamarádí – jedná se doplňky jako jsou Blu-ray a další přehrávače a zvukové systémy. Pokud to umístění zdroje napájení dovolí, myslete i na to, jak budou či nebudou okna oslňovat obrazovku a zda by nebylo například výhodnější použít prodlužovačku a umístit televizor na nějaké lichotivější a praktičtější místo.
2. Odměřte ideální vzdálenost
Pamatujte, že televizor byste měli vždy umístit do výše očí. Tato výška je nejlepší z toho důvodu, že když sedíte a sledujete svůj oblíbený pořad, nenamáháte v této poloze krk nebo oči pohledem nahoru nebo dolů, abyste viděli na obrazovku. Ideální umístění se pohybuje kolem 1.4 metrů nad zemí. A jak zjistíte optimální pozorovací vzdálenost? Vynásobte úhlopříčku obrazovky třemi.
3. Integrujte ji do prostoru
Začleňte televizor do interiéru umístěním na jednotku, jako je například knihovna, a obklopte jej knihami, předměty a fotografiemi. Chcete si nechat otevřená vrátka a zároveň si umožnit je čas od času zavřít? Respektive nechcete mít televizi pořád na očích, ať už kvůli tomu, že se nachází třeba i ve vaší ložnici, nebo máte děti, v nichž nechcete od malička probouzet setrvalý zvyk zapínat televizi jen tak mimochodem? Zvažte vložení televizoru do uzavíratelné skříně nebo knihovny se zasouvacími dveřmi. Ujistěte se, že půjde jednotka snadno otevřít a zavřít a také, že v její zadní části jsou otvory, jimiž snadno prostrčíte kabely od televize a dalších zařízení, které se v jejím okolí zpravidla nacházejí.
Na televizi v ložnici se dívejte v naprosté tmě
Myšlenka televizoru nacházejícího se v ložnici je poměrně kontroverzní: zpravidla vytváří dva tábory se zcela odlišnými názory. Jedni ji zcela zavrhují, když tvrdí, že negativně ovlivňuje spánkový cyklus, druzí v tom nevidí problém, a naopak ji vnímají jako prostředek k uvolnění se po náročném dni.
Ať tak či tak, pokud se přikloníte k druhému táboru a rozhodnete se si televizi do ložnice pořídit, měli byste se držet několika zásad. Na prvním místě je důležité chránit oči a krční páteř a co nejméně je namáhat. Proto je nejjednodušší umístit televizor na nějaký kus nábytku přímo naproti patě postele. Rozhodně byste jej neměli dávat níže, než je výška očí, nebo dokonce do rohu místnosti. Podobně jako v pokoji obývacím můžete i v ložnici televizor namontovat na zeď, zavěsit na strop na připevněných držácích nebo jej nainstalovat na nastavitelné rameno blízko postele.
Moudré je potom sledovat televizi v naprosté tmě, protože když vypnete obrazovku a světlo, které se z ní line, bude tělo připraveno ke spánku. Chcete-li bojovat proti pocitu duševní bdělosti, který TV v temné místnosti může přinést, použijte k vytvoření měkké záře stolní lampu nebo spínací stmívač, jenž umožní měnit úroveň osvětlení v místnosti.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock