Udržování bezpečného domova je důležité nejen pro samotnou rodinu, ale také pro přátele, hosty a sousedy, kteří k vašemu majetku mají přístup. Předcházením nebezpečí, k nimž často dochází vlivem zdánlivých banalit, můžete zabránit nehodám jako jsou pády nebo požáry. Základem je osvojení dobrých návyků.
Jako majitel domu máte povinnost zabránit zranění osob nacházejících se na vašem majetku. To se týká nejen vašich hostů, ale také dodavatelů, doručovatelé a dalších pracovníků, kteří vás za jakýmkoliv účelem navštíví. Přijetí patřičných opatření vedoucích k odstranění potenciálního nebezpečí může snížit vaši odpovědnost jako vlastníka domu. Zajištění bezpečnosti vašeho majetku může vyžadovat mnoho práce a údržba bezpečí bydliště se tak může stát významnou změnou životního stylu. Chránit se před odpovědností za případné těžkosti a udržovat rodinu dál od nehod a zranění však stojí za všechnu námahu. Jak eliminovat nástrahy číhající ve vašem domově?
Mějte pod kontrolou detektory kouře
Mnohé životy mohou zachránit například „obyčejné“ detektory kouře. Mnoho majitelů je však netestuje dostatečně často. Zařízení byste měli kontrolovat každý měsíc a nikdy byste neměli zanedbávat výměnu baterií, které vyžaduje. Vytvořte požární únikový plán a procvičujte jej s rodinu: většina zranění při požárech začíná vdechnutím kouře, proto je klíčová včasná evakuace. Naučte děti, kam mají utéct, jak otevřít okna, jak se v případě požáru chovat. Takových nezbytností existuje celá řada a netýkají se jen požáru.
Vyhněte se pádu a zakopnutí
Pády bývají hlavní příčinou zranění v okolí domů. Projděte vnitřní prostředí i okolí svého domova a identifikujte nebezpečí zakopnutí: hledejte nástrahy jako jsou špatně osvětlené schody, vyčuhující dráty či povalující se kabely, kluzké povrchy a další. Pokud některé z nich objevíte, podnikněte patřičné kroky vedoucí k jejich nápravě. Změňte zavlažovací návyky, ukliďte, nainstalujte solární světla nebo za účelem řešení nutných oprav kontaktujte odbornou pomoc.
Snižte riziko otravy
Děti a domácí zvířata by neměly mít volný přístup k lékům, čisticím prostředkům a jiným toxickým látkám. Zhodnoťte uložiště těchto produktů a ujistěte se, že je dobře zajištěné: dítě se může naučit otevřít dveře skříňky, kde je schováváte nebo obejít dětský zámek. Není třeba zvolit jiné místo úschovy? Domácí zvířata by neměla být chována v garážích, přístřešcích nebo loděnicích, kde se mohou bez vašeho vědomí dostat k chemikáliím, jež zde třeba skladujete.
Udržujte v bezpečí kuchyň
Správné kuchyňské návyky mohou zabránit úrazům způsobeným popálením. Ujistěte se, že v kuchyni užíváte bezpečné postupy. Nezapomínejte vytahovat elektrická zařízení ze zásuvky, když je nepoužíváte. Nesahejte na rozpálené hrnce a jiné nádobí holýma rukama a vždy si vezměte rukavice – jděte v tom příkladem svým dětem. Kabely, hrnce a další nádobí, nejen horké, drže vždy z dosahu dětí a domácích zvířat. Dbejte na dobré a stabilní umístění nožů a dalších ostrých předmětů.
Chraňte rodinu před utonutím
Nikdy nenechávejte malé děti ve vaně bez dozoru. Zůstaňte s nimi, dokud jim nepomůžete se vykoupat. Dveře koupelny a toalety udržujte zavřené, aby se sem batolata nedostala bez vašeho vědomí. Nenechávejte kbelíky nebo jiné nádoby s vodou v dosahu batolete, když jej nemáte pod kontrolou. Zvažte oplocení venkovního bazénu, rybníčku nebo jiného vodního prvku, jímž třeba disponujete.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock